Hiába szolid az átlagos infláció, az élelmiszerek ára jóval magasabb lett egy év alatt. Egy átlag magyar háztartás több mint 160 ezer forintot bukott emiatt tavaly, és úgy tűnik, a drágulás idén sem áll meg.

 
Illusztráció - Németh András Péter felvétele

Átlagosan 2,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak 2017-ben – hozta nyilvánosságra a kedvező adatokat a Központi Statisztikai Hivatal pénteken. A decemberi árak 2,1 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Így az infláció jóval a jegybank által kitűzött 3 százalékos cél alatt maradt.

Ennek ellenére nagy örömre nincs ok, ugyanis a háztartások kiadásainak jelentős részét kitevő élelmiszerek ára decemberre ennél jóval nagyobb mértékben, 3,5 százalékkal emelkedett 2016 utolsó hónapjához képest. Az átlagot olyan „tételek” húzzák le, mint például a telefon és internetszolgáltatás ára, amely 5,1 százalékkal csökkent, vagy a „központosított, állami” tankönyvek áresése (58,7 százalék). A legnagyobb áremelkedés egyébként a szeszes italoknál és a dohányáruknál volt (átlagosan 6,8 százalék), és kizárólag a cukor (12,5 százalék) és a baromfihús (11,8 százalék) ára csökkent. Egyes élelmiszerek esetében viszont robbanásszerű volt a drágulás, a „csúcstartó” a tojás, aminek 39,4 százalékkal emelkedett az ára, a vaj, vajkrém 15,1, a tejtermékek 7,9, a kenyér 7,7, a kávé 5,6, a párizsi, kolbász 5,1, a sertéshús 5 százalékkal drágult.

Utóbbi azért is meglepő, mert két évvel ezelőtt a disznóhús áfáját 27-ről 5 százalékra csökkentették, de mindebből végül a vásárlók nem profitáltak, az árelőny eltűnt valahol a termelők és a kereskedők között. De az egy évvel ezelőtt „áfacsökkentett” termékek közül csak a baromfihús lett olcsóbb, a tej és a tojás ára tovább kúszott.

Ez összességében azt jelenti: egy átlagos, kétkeresős háztartás egy hónapban 13 500 forinttal többet hagyott a piacon és az élelmiszerboltokban, mint egy évvel korábban, így a 12 hónap alatt több mint 160 ezer forintot buktak.

A Privátbankár idei első felmérése sem mutat biztató tendenciákat – három nagy áruházláncban állították össze 30 élelmiszerből álló mintakosarukat, és minden fronton emelkedést találtak. A kosár értéke 19 908 forint lett, ami csúcsnak számít az elmúlt 11 évet tekintve, amióta a „mintavásárlást” minden hónapban elvégzik. Már decemberhez képest is 5,4 százalékos emelkedést találtak, tavaly januárban pedig több mint 11 százalékkal kellett kevesebbet fizetni egy nagybevásárláskor ugyanezekért a termékekért.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!