A diétaipar bomba üzlet, szerte a világon, de ez korántsem jelenti azt, hogy feltétlenül a pesti tőzsdén érdemes az ágazatba fektetni a megtakarításainkat.

 
Norbi ma már a börzén is tornázik - Fotó: Puzzlepix, Schumy Csaba

Nem vette elég komolyan a tőzsde szabályait Schobert Norbert, ezért napokra felfüggesztették a nagy médiakampánnyal kísért Norbi Update Lowcarb Nyrt. részvényeinek jegyzését. Az még hagyján, hogy kérdéses volt, vajon André Agassi exteniszező üzlettárs vagy marketinges – más szóval, hozza vagy viszi a pénzt –, de azt már nem tűrte szó nélkül az egyéni befektetők érdekvédelmi szövetsége, hogy a Norbivédjegyekről mást írtak a befektetési tájékoztatóban és mást mondtak a sajtótájékoztatókon. Nagyon nem mindegy a cégérték szempontjából, hogy Schobert Norbert tényleg apportálja a cégbe a tulajdonában lévő Norbi-védjegyeket, vagy csak ígéretet tesz a jövőbeni apportra. A kommunikációs gondok megoldódtak, újra lehet Norbi-részvényt jegyezni. De továbbra is kérdéses, érdemes-e?

A pesti parketten nem csupán ritka madár a részvénykibocsátás, de jobbára csak „fekete hollókkal” találkozhatunk. Ha visszatekintünk az elmúlt évtized 29 részvénykibocsátására, látjuk, hogy négy esetben jártak jól a részvényjegyzők. Az utolsó „nagy nemzeti  sztori”, a Járai Zsigmondot is alapítói között tudó, 938 forinton parkettre lökött CIG Pannonia biztosító volt. Mostanában épp csak a 200 forintos léc fölött kínlódik a papír, a mezei részvényjegyzők befektetésük közel háromnegyedének búcsút mondhattak, ha nem szálltak ki korábban kisebb veszteséggel, míg a zárt körben, olcsóbban vásárló bennfentesek kétharmadot buktak. A cégek férgese, persze, Amerikában is hullik, de a pesti tőzsdén alacsony a forgalom, komoly, tőkeerős társaság ezért be sem fér a piacra. Fájóan érvényesül a „kis pénz, kis foci” elve.

Norbi álma sem tekinthető olcsónak a 990 forintos kibocsátási áron. Intő jel, hogy az OTP Alapkezelő elemzői csapatának internetes blogján 469 forintos célárat modelleztek. Olyan apróságokra is felhíva a figyelmet, hogy André Agassi sem ingyen adja az arcát, az ő millió eurós költsége eleve nagyot harap a reménybeli profitból. A legriasztóbb azonban az a körülmény, hogy a részvényeladásból befolyó pénzből, ami jó esetben a 2 milliárd forintot is meghaladhatja, legfeljebb 840 milliót szánnak tőkeemelésre. Tehát Norbiék azt tervezik, hogy legalább egymilliárdot kivesznek a cégből. Márpedig az annak a csalhatatlan jele, hogy maguk a nagytulajdonosok sem bíznak igazán a saját álmukban.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!