Javulhatnak a demokratikus ellenzéki pártok és a civil szervezetek együttműködési esélyei, mivel háttérbe vonul az LMP önálló választási szereplése mellett kardoskodó Schiffer András frakcióvezető. Lemondásával egy súlyos párton belüli konfliktus elfajulását is megakadályozta.
![](/files/public/cikkepek/12104/Image/Kicsi_vfRs_04_dszzs20100603004.jpg)
Egy hónapja sincs, hogy az LMP megtartotta eddigi legsikeresebb és leglátványosabb akcióját: a párt képviselői a parlament előtti kerítéshez láncolták magukat, így tiltakozva a Fideszre szabott választójogi törvény ellen, amely egyébként rákényszeríti az ellenzéki erőket a szoros együttműködésre. A performanszra az MSZP és a Demokratikus Koalíció (DK) is rácsatlakozott, és mivel Gyurcsány Ferencet is bilincsben vitték el a rendőrök, az ügy a nemzetközi sajtóba is bekerült. Az akció az első, spontán megnyilvánulása volt a jobboldali médiában csak „Gyorskocsi utcai koalícióként” emlegetett ellenzéki összefogásnak. Egy másik ügy is okot adott az együttműködésre: a kormány január 2-ra az Operaházba szervezett gálát, hogy megünnepeljék az alaptörvény életbe lépését. Az óriási felháborodás szinte automatikusan vezetett az Operaház előtti tüntetéshez, amelyet a Szolidaritás Mozgalommal, valamint más civil szervezetekkel együtt szervezett a három demokratikus ellenzéki párt, és hatalmas önuralomról téve tanúbizonyságot, az MSZP, az LMP és végül a DK is lemondott arról, hogy saját szónokot állítson. A több tízezer résztvevő és az egyértelmű siker ellenére azonban a demonstráció rávilágított arra, hogy az LMP szövetségi politikáját illetően igencsak megoszlanak a vélemények Schiffer és a frakció tagsága között.
A Népszabadság a napokban írt arról, hogy a párt gyökeres változás előtt áll: a január végi kongresszuson nemcsak a párt szerkezeti és strukturális változtatásairól dönthetnek, de az ellenzéki együttműködés mikéntjéről is. Előbbi kapcsán az ökopártiak egy újfajta vezetési modellt kívánnak felállítani: két, egymással konszenzusra kényszerített társelnök irányítaná a pártot egy nyolcfős választmánnyal a hátuk mögött. Vagyis továbbra sem lenne egyszemélyi vezető. Az ellenzéki együttműködés nem szerepel ugyan a hivatalos napirenden, de megkerülhetetlen, Schiffer lemondásának fényében pedig végképp azzá vált. Mint ismert, az LMP országos politikai tanácsa novemberben olyan határozatot fogadott el, amely egyértelművé teszi: a Lehet Más a Politika önálló pártként, más szervezettel kötött szövetség nélkül méretteti meg magát a következő választásokon. (Ezt mellesleg éppen a budapesti II. kerületi időközi választás első fordulója előtt egy nappal sikerült elfogadni, így képviselőjelöltjük – az amúgy már képviselő Karácsony Gergely – hiába ajánlotta fel korábban, hogy a második fordulóban visszalép, ha más demokratikus ellenzéki jelölt jobban szerepel, tiszteletben kellett tartania a párt döntését.) Schiffer András azóta pedig több nyilatkozatában is megerősítette: bár a következő választások után minden demokratikus parlamenti párttal készek kooperálni az alkotmányosság visszaállításában, sem a szocialistákkal, sem a Gyurcsány-féle DK-val nem lehet szó választási együttműködésről. Az önálló indulás mellett kardoskodók szerint ugyanis a szükség van a Fideszből és a Jobbikból kiábrándulók támogatására is, de az ő szavazataik elnyerését nem segíti, ha a szocialista párttal vagy Gyurcsányékkal „cimborálnak”. Ugyanakkor a frakció jelentős része ellenzi a teljes és radikális elzárkózást. Sajtóhírek szerint Kaufer Virág múlt heti mandátum-visszaadásának hátterében is ez állt, és feltehetőleg szintén a belső feszültségek miatt mondott le tisztségeiről Scheiring Gábor gazdaságpolitikai kabinetvezető. A konfliktus odáig fajult, hogy egyre többen pedzegették a kilépést, és a képviselőcsoportban többségbe kerültek azok, akik leváltották volna Schiffert a frakcióvezetői posztról. Ez azonban a képviselők teljes elszigetelődéséhez és további háborúskodáshoz vezetett volna, mivel Schiffer respektje a párt bázisán kikezdhetetlen. Úgy tűnik, ez az ellentét vihette rá Schiffert a lemondásról szóló döntés meghozatalára. Háttérbe húzódásával megnyílhat a lehetőség a nyíltabban együttműködésre a szocialista párttal és a Demokratikus Koalícióval.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!