Már meg is kezdték a mára meghirdetett, a keletukrán megyék elszakadásról dönteni hivatott népszavazást az oroszbarát lázadók, noha Putyin orosz elnök a voksolás elhalasztására kérte őket, és a Kijevet támogató nyugati vezetők eleve illegitimnek minősítették a referendumot, így nyilatkozott a német–francia csúcson Angela Merkel kancellár és François Hollande államfő is.

 
 

A szavazást a jelentős számú oroszajkú népesség által lakott két megyében, Donyeckben és Luhanszkban rendezik, amelyet több hete a szakadárok ellenőriznek.

Teljesen bizonytalan, hogyan, milyen körülmények között zajlik majd a voksolás. Azt sem lehet tudni, hogy az ukrán hadsereg igyekszik-e újabb támadásokkal nehezíteni a szakadárok dolgát.

Még pénteken a délukrán Mariupolban legalább heten haltak meg, amikor az ukrán biztonsági erők támadást intéztek egy rendőrkapitányság ellen. Az ukrán belügyminiszter szerint a rendőrök kértek segítséget a katonaságtól, ezzel szemben a helyi lakosok azt állítják, a rendőrök oroszbarátok voltak, és az ukrán katonaság akciója ellenük irányult.

Ám akármi is lesz a referendum végeredménye, Angela Merkel német és François Hollande francia államfő közös nyilatkozatban nevezték törvénytelennek magát a népszavazást. Szerintük Ukrajna stabilitása attól függ, hogy sikerül-e megtartani a május 25-i államfőválasztást. Egyúttal felszólították Oroszországot, hogy csökkentse az ukrán határ térségében állomásozó csapatainak készültségi szintjét. Moszkva még nem reagált, így csak találgatni lehet, hogy mit akar Putyin. A békülékeny gesztusokkal egy időben a Krím „hazatérését” köszöntötte Szevasztopolban.

Ugyanakkor Hague brit külügyminiszter azt mondta a Daily Telegraphnak, hogy Putyin a jelek szerint olyan erőket engedett szabadjára, amelyeket mostanra nem tud ellenőrzése alatt tartani. Mindeközben Turcsinov ideiglenes ukrán elnök közölte, lát lehetőséget az ország decentralizálására.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!

Megszüntetné az Oroszországtól való energiafüggőséget hosszú távon Európa és az USA. Az Independent úgy tudja, a jövő hónapban a G7 országok vezetői aláírják azt a dokumentumot, amely szerint télen segítenek Ukrajnán, ha Oroszország nem szállít számukra gázt. A hosszú távú tervek alapján pedig úgy szüntetnék meg az energiafüggést, hogy új cseppfolyós gázterminálok építését támogatnák, s az USA feloldaná a palagáz exporttilalmát. Az EU mindeközben új gázvezetékekbe ruházna be.