Újabb szankciókat szavazott meg Oroszország, Irán és Észak-Korea ellen a washingtoni szenátus.
A képviselőház után a szenátorok is nagy többséggel támogatták a törvényjavaslatot, csupán ketten voksoltak nemmel. A törvényt az elnöknek is alá kell írnia, hogy hatályba lépjen. Nem egyértelmű, hogy mit tesz Donald Trump, mert a jogszabály korlátozná az ő hatalmát is, például önhatalmúlag nem oldhatná fel az Oroszország elleni büntetőintézkedéseket.
A szankciók vállalatokat és egyéneket vesznek célba, köztük az orosz energetikai szektort és bankrendszert, fegyvergyártó cégeket, valamint azokat, akiket azzal gyanúsítanak, hogy beavatkoztak a tavalyi választásokba.
Korlátozzák az Egyesült Államok beruházási lehetőségeit orosz vállalatokban, és amerikai cégek nem vehetnek részt olyan energetikai projektekben, amelyekben orosz vállalatok részesedése legalább 33 százalékos. Pénzbüntetést kell fizetniük azoknak a cégeknek, amelyek részt vesznek orosz energetikai beruházásokban, például az Északi Áramlat 2 olajvezeték megépítésében.
A szankciók európai (német, francia, osztrák, holland) vállalatokat is érintenek.
Az Obamacare néven ismert egészségbiztosítási törvény visszavonását harmadjára is leszavazta a szenátus, ami szintén súlyos kudarc az elnöknek.
Előzőleg a képviselőház megszavazta a jövő évi katonai költségvetés 68 milliárd dolláros növelését. Ezzel a rakétatámadásokkal szembeni védelmi képességeket akarják javítani, amire az észak-koreai rakétakísérletek miatt van szükség. Ebből a pénzből fedezik a mexikói határon építendő fal induló költségét is.
1,6 milliárd
dollárt különítettek el a mexikói fal építésére. A kerítést Donald Trump ígérte elnökválasztási kampányában, igaz, akkor váltig bizonygatta, hogy a költségeket Mexikó fogja állni.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!