Szakszervezet alakul a közmunkások védelmére, a munkanélküliek felkarolására.

A szervezők szerint nem vágyálom, hanem reális, hogy már az indulásnál 2,5-3 ezren csatlakoznak, mert van fogadókészség a megkeresésükre. Vezetőjük az „éhségmenetből” kinőtt Munkát-Kenyeret Mozgalom (MKM) egyik alapítója, Komjáthi Imre lesz, aki a VH-nak elmondta: munkájukat tapasztalt érdekvédők segítik. Az üzemi szintű érdekvédelmi munkát jól ismerő, évtizedes tapasztalatokkal rendelkező vezetője lesz a Köz­mun­kások Szakszervezete néven induló új szerveződésnek.
Komjáthi Imre lapunknak kifejtette: a tömegmozgalmak mára kifulladtak, az emberek megunták, hogy a tüntetések után sem mozdult semmi, tiltakozásaiknak, követeléseiknek nem lett eredménye. Közben mind több hír látott napvilágot arról, hogy azok közül se jut a pénzéhez mindenki, aki legalább közmunkát kapott, és jórészt kiszolgáltatott körülmények között dolgoznak. „A halmai eset nyomán, amikor a közmunkások az MKM közbenjárására kapták meg végül a pénzüket, arra sarkallt, hogy szervezetté álljunk össze. Egyfajta szegények szakszervezeteként a munkanélkülieknek is segítenénk abban, hogyan keressenek munkát, hogyan írják meg pályázataikat. Mindehhez segítséget ígértek tapasztalt szakszervezeti vezetők, szakértők is” – mondta.
Komjáthi világossá tette: vállaltan baloldali értékeket vallanak magukénak, és MSZP-közeli szakszervezetként indulnak. Arra készülnek, hogy kemény bérharcot folytassanak a kormánnyal, mert nem lehet elfogadni azt az álláspontot, hogy 47 ezer forintból meg lehet élni. A szocialista kormányzás alatt 60 ezer forint környékén volt a közmunkabér, ami ugyan szintén kevés, de több mint a jelenlegi.
A szakszervezet területi szinten szerveződik, helyi szervezeteket nem alakítanak, ami egyfajta védettséget is jelent az ott dolgozóknak. Bár azt tapasztalták, hogy az emberek „adják az arcukat”, nevüket a panaszaikhoz, mert túl sok veszíteni valójuk nincs, mégse szeretnék, hogy valakivel még közmunkára se kössenek szerződést azért, mert belépett a szakszervezetbe. Az alapító kongresszust őszre tervezik. A tagdíj egyébként jelképes, „egy fémpénz”, ezért működésüket támogatásokból tervezik finanszírozni.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!

Pintér elégedett

„A korábbi segélyezési rendszer olyan körülményeket teremtett, hogy az érintettek munkavégzés nélkül jutottak jövedelemhez, vagy két órát dolgozva még bele sem melegedtek a munkába, és letelt a munkaidő. Most azonban hat-, illetve nyolcórás munkát kínálunk nekik” – nyilatkozta a belügyminiszter a Magyar Nemzetnek. Pintér Sándor szerint „a program annyira sikeres, hogy van olyan terület, ahol a zöldségek előállítása során túltermelés keletkezett, és a terményt a környező intézmények már nem tudták átvenni”. Pintér „nagy jövőt lát ebben a megoldásban, amely azt eredményezheti, hogy a közmunkával érintett területek, az előállított termények és állatok tekintetében önellátóvá válhatnak”.