Állami monopólium lesz az alkohol is – ettől hangos ismét a média. A kormány hárít, Lázár János szerint egyedül a kocsmák minősülnek állami szeszüzletnek (értsd: fizetnek forgalmi, jövedéki stb. adót), „alkoholtrafikok” nem nyílnak.
Ám több sajtóinformáció állítja: mégis – az erről szóló törvényjavaslat pedig állítólag a tavaszi ülésszakban kerül az Országgyűlés asztalára. Arról nem szól a fáma, hogy a kormány nyújtja- e be vagy egyéni képviselői indítványként kerül elő – utóbbi esetben megspórolható lenne a társadalmi/ szakmai egyeztetés.
A kormányzati tagadás „elkötelezettségét”, több tény is gyengítheti. Az első, hogy anno a dohány-kiskereskedelem állami monopóliummá tételét is cáfolni igyekezett a kormány, aztán mégis jött a „központi trafikrendszer”. A másik, hogy a Fidesz közeli CBA-tulajdonos Lázár fivérek és Baldauf László vodkagyárat alapított (a vállalkozásban az ukrán Nemiroff vodkában érdekelt cég a társuk). A harmadik tünet, hogy a parlament oldalán már szerepel az a törvénymódosítás, ami a jövedéki adó szabályait írná – a mondás szerint pont a szeszállamosítást előkészítve. A negyedik tétel pedig az, hogy gyakorlatilag nem maradt más, amit oda lehetne adni a klientúrának. Az alkohol-kiskereskedelem valóban nagy falat: évente mintegy 310-320 milliárd forintért vásárolnak szeszt az emberek – ez a 2308 milliárdos élelmiszerpiac forgalmának körülbelül 13-14 százaléka.
A kis- és közepes boltok bevételének átlagosan 15-20 százaléka folyik be alkoholból, míg a szuper- és hipermarketek esetében ez az arány 8-12 százalék. Következésképpen, ha a sör, a bor, a pálinka stb. lekerül a boltok polcairól, több ezer kisbolt mehet tönkre. Ráadásul ezek szenvedték meg igazán a vasárnapi zárva tartást. Az áruházláncok ugyan képesek voltak ellentartani, de ilyen mérvű bevételkiesés őket is a padlóra küldheti.
Szesztarifák
Bár arányaiban sörből isznak a legtöbbet a magyarok, a teljes éves szeszmennyiség 36 százalékát, az igazi biznisz a „töményben” van. Tény, hogy ennek részesedése 34 százaléka, ám míg a sör ára nem moccan, a röviditalok mintegy 25 százalékkal drágultak. Akárcsak a borok – a hegy levének 30 százalékos a részesedése.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!