Vége a sztrájknak és a szükségállapotnak, megállapodott a szlovák kormány és az orvosok szakszervezete. Az Iveta Radičova miniszterelnök által „nagyon igényes és hosszúnak” nevezett tárgyalások szombat hajnalban értek véget, de az alku konkrét részletei egyelőre nem ismertek.
A szlovák kórházi orvosok egyharmada, több mint kétezer szakember még szeptember végén felmondott, mert a kormány nem teljesítette a bérköveteléseiket. Ennek következtében súlyos gondok alakultak ki az egészségügyben, ezen a héten bevezették a 16 kórházra kiterjedő szükségállapotot: az orvosokat arra kötelezték, hogy álljanak munkába, de ennek sokan munkaképtelenségre hivatkozva nem tettek eleget.
Az orvosok azt szerették volna, hogy állítsák le a kórházak átszervezését, változtassanak az egészségbiztosítóknak fizetett hozzájárulásokon és a munkáltatók tartsák be munka törvénykönyvben foglaltakat. Emellett azt is követelték, hogy 2013-ra az átlagbér 1,5-3-szorosára emeljék az alapfizetésüket. Ezzel szemben a kormány kezdetben csak az átlagbér 1,05-1,6-szorosát, azaz 810-1230 eurót tudott garantálni. A tárgyalások jórészt a fizetésekről szóltak. A kiszivárgott részletek szerint három fázisban, az átlagbér 1,25-2,3 szorosára emelik, tehát az orvosok 960 és 1770 euróra számíthatnak.
A helyzetet jól jellemzi, hogy egyik fél sem volt maximálisan elégedett. Iveta Radičová elmondta, hogy a megegyezés a szükséghelyzetben is helytálló orvosok és az akadozó egészségügyi ellátástól tartó társadalom indokolatlanul nagy megterhelése árán született csak meg, míg a szakszervezet vezetője, Marián Kollár arra szólította fel kollégáit, hogy várják meg jogászuk véleményét, mielőtt aláírnák az új szerződésüket, és azt is csak együtt tegyék.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!