Általános és súlyos társadalmi feszültségek is hozzájárulnak a gettószerű tömbökben élő fiatalok rombolási vágyához, de Síklaki István szociálpszichológus szerint leginkább nem faji, etnikai vagy mély társadalmi elégedetlenségek a kiváltó okok, hanem a tömegpszichózis és a tétlenség, valamint az adott csoportok agresszivitása.
Tény, hogy az angliai városokban boltokat kifosztó, autókat felgyújtó fiatalok között sok az alig tizenéves, és a vandálkodók messze nem mind színes bőrűek.
Munka nélkül tengődik nagy részük, rossz kilátásaik vannak, nem rajonganak a felnőttekért, a bűnözés sokuknál létforma, s ez az élethelyzet az életkorukból fakadó agresszivitással párosulva szembeállítja őket a rendőrökkel és a hatalommal – mondta a szakember a VH-nak. A tizenévesek csoporthoz való tartozási vágya és a csoporttal való azonosulása teljesen természetes, ahogyan az is, hogy ki akarnak törni a megszokott közegükből. A balhézás, a törés-zúzás nem minden csoport sajátja, de igen soknak a normarendszeréhez tartozik.
Számít a környezet, a hely, ahová születünk, a jelenlévő meghatározó csoportok – nagy valószínűséggel közéjük akar majd tartozni a kamasz srác is. Egy ilyen jellegű társadalmi környezetben a gyújtogatás és a fosztogatás jó balhénak tűnik. Az indíték a normaszegés és a „jó buli”. És nagy ereje van a tömegpszichózisnak is.
Ami az angliai esetben új, hogy az információs technika is teret nyert.
A Twittert és a Blackberryt felhasználva pillanatok alatt több százan is össze tudnak gyűlni egy adott helyen, s mire a rendőrség észbe kap, már csak a romok maradnak. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a média naphosszat betört kirakatokat és kiégett autókat mutatva, fel is nagyítja az eseményt. A néhány éve Párizs külvárosaiban történt hasonló zavargások súlyosabbak voltak, mert ott a gettósodás sokkal erősebb, annak ellenére, hogy ott csak fele a bevándorlók aránya, mint Londonban – nyilatkozta lapunknak Síklaki István.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!