Szólnak a szirénák kis megszakításokkal Gázában és Izraelben immár ötödik napja, és egyelőre semmi jele, hogy lenne esély valamifajta tűzszünetre Izrael és a Hamász terrorszervezet között. Szombaton, miközben rakétaeső hullott Izraelre, az izraeli légierő gázai célpontokat bombázott, a robbanásokban több ember meghalt. Az elmúlt öt napban több mint 120-an vesztették életüket, köztük sok gyerek, 900-an pedig megsebesültek.
Az izraeli légierő 1200 célpontot támadott, köztük rakétakilövő állásokat, hadianyagraktárakat, a Hamász és terrorszervezetek parancsnoki pontjait és a parancsnokokat magukat, akik gyakran családtagjaikkal együtt haltak meg. Izrael azzal vádolja a Hamászt, hogy élő pajzzsal védi katonai állásait. Ezért az izraeli hadsereg megpróbálja a civileknek előre jelezni, hogy hagyják el a házat, gyakran telefonhívással, de az is megesik, hogy robbanótöltet nélküli rakétával „kopogtatnak” a háztetőn, hogy figyelmeztessenek. Ám egyelőre az izraeli támadások dacára nem csökkent a Gázából kilőtt rakéták száma, és jóllehet sok célt téveszt, csak a Vaskupolának, a speciális védelmi rendszernek köszönhető, hogy nincsenek izraeli áldozatok. Így például szombaton Tel-Avivra kilőtt rakétákat semmisítettek meg, de a repeszek még így is eltaláltak egy zsinagógát, és rakéták csapódtak be a tengerparton is.
A kérdés az, hogy Izrael indít-e szárazföldi támadást: már mozgósította tartalékosait, tankjai a gázai határon állnak és parancsra várnak. Lehet, hogy csak a folyamatos nyomás eszköze a szárazföldi fenyegetés, így történt ez két évvel ezelőtt is, amikor hasonló konfliktus zajlott, de végül szárazföldi támadás nélkül, tűzszünettel ért véget. Netanjahu kormányfő azt mondta, nem engednek a gázai civil áldozatok nagy száma miatti nemzetközi nyomásnak, „amíg rakétákat lőnek ránk, nem lehet szó tűzszünetről”.
Közben Mahmud Abbászt, a Fatah és a palesztin egységkormány fejét is megtámadta a Hamász. Abbász ugyanis nemcsak Izraelt, hanem közvetve bírálta a Hamászt is. „Mit akartok elérni a rakétákkal a politika és a bölcsesség helyett?” – tette fel a kérdést. Abbász néhány hónapja békült ki a Hamásszal, és palesztin egységkormányt hoztak létre. Izrael erre válaszul megszakította az Abbásszal folytatott béketárgyalásokat, mondván, a Hamásszal, egy terrorszervezettel nem hajlandó tárgyalni.
2012-ben nyolc napig tartott a hasonló gázai konfliktus, de azóta új helyzet van, a Hamász-rakéták gyakorlatilag mindent elérnek Izraelben. Nem tudni, hogy ez mire ösztönzi Izraelt: a mostani csata tartson-e tovább nyolc napnál, bevonuljanak-e Gázába, vagy a katonaival párosítva valamiféle politikai megoldást keressenek-e inkább?
„Az ország középső részén – Tel-Aviv és környéke – igazából nem változott sokat a helyzet” – mondta el lapunknak az ott élő Gabi. „Napjában egy, esetleg két riadó is van, ilyenkor 1,5 perc van rá, hogy menedéket keressen magának az ember. A polgári védelem könyörög az embereknek, hogy kizárólag az utasítások szerint járjanak el, menjenek az óvóhelyekre és 10 percig tartózkodjanak ott. Azért ilyen sokáig, mert nemegyszer megesett, hogy a Vaskupola által megsemmisített rakéta darabjai az utcákra hullottak. Ezek akár 70 kilós darabok is lehetnek...”
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!