Március közepéig – az új jogszabályoknak megfelelően – 3 millió forintra kell emelniük a törzstőkéjüket azoknak a cégeknek, amelyeknek ez alatt van. Ez minden tizedik cég életében jelent változást. Aki nem emel, az vagy átalakul, vagy megszűnik.
A tavaly elhalasztott kötelező tőkeemelést idén március 15-ig teljesíteniük kell a kft.-knek.
Eddig 500 ezer forint volt a minimum törzstőkeösszeg, ezt kell most hárommillióra emelni, hogy ezzel megfeleljenek a 2014-ben hatályba lépett, új magyar polgári törvénykönyv előírásainak. Legutóbb tíz éve volt ilyen kötelező tőkeemelés. Egyszeri összeggel kell emelni a kft.-k törzstőkéjét, amit utána a vállalkozás költségeire lehet fordítani.
„Tisztulhat a kép, kiszűrhetőek az alvó, nem működő vagy a jogi kiskapukat kereső cégek” – mondta lapunknak Vadász Iván adószakértő, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke.
A szakértő szerint a március 15-ig végrehajtandó tőkeemeléssel nem kér lehetetlent a törvényalkotó, és a többség teljesíteni is fogja a kötelezettséget, hiszen minden pályázatnak, EU-s forrásnak, közbeszerzési a feltétele.
A tőkeemelés lehetséges természetben is, ezt apportnak nevezik. Például saját tulajdonban lévő autók, számítógépek, illetve a cég működéséhez szükséges eszközök, berendezések is beemelhetők a cégbe, tulajdonjogának átruházásával, de tagi befizetéssel, értékes műalkotással vagy más cégekkel való egyesüléssel is emelhető a törzstőke. Összesen 63 ezer cég érintett, ez több mint a teljes hazai cégbázis 10 százaléka.
Várhatóan a passzív cégek közül sokan nem fogják teljesíteni az emelést, sokan pedig az utolsó pillanatra hagyják majd. Amely kft.-k március 15-ig nem hajtják végre a tőkeemelést, azokkal szemben a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezhet, de szankcióként az is elképzelhető, hogy „le kell alakulniuk” bt.-vé, sőt akár törölhetik is őket a nyilvántartásból.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!
Magyarországon nagyjából 280 ezer kft., több mint 300 ezer bt., 426 ezer egyéni vállalkozó, több mint 600 ezer önálló tevékenységet végző magánszemély és 80 ezer civil szervezet működik.