A magyarok nagy része munkahelyét óvná a bevándorlóktól. Európában mi vagyunk a legelutasítóbbak.
Magyarországon tízből 3-4 felnőtt egyetlen menedékkérőt sem engedne hazánkba, 5 mérlegelné a döntést, és csak egyetlen támogatná a bevándorlókat – derül ki a TÁRKI januári kutatásából. A negatív tendenciát a válság csak fokozta, bár az idei 36 százalékos elutasítottság így is kismértékű javulást jelent a tavalyi 40 százalékhoz képest. A budapestiek és a magasabb iskolai végzettségűek között alacsonyabb az elutasítás, a parlamenti választásokon nem részt vevők viszont sokkal idegenellenesebbek (49 százalék), mint a biztos szavazók (28 százalék).
Az idegenellenesség csökkentése, az elfogadás és a más kultúrák, népek iránti tolerancia céljából tartanak kulturális rendezvényt a hétvégén a Millenárison, Köztünk élnek címmel. A kétnapos program célja az idegengyűlölet csökkentése úgy, hogy a bevándorlókat közelebb hozzák a többségi társadalomhoz: megismertetik kultúrájukat, szokásaikat, hiszen ami már nem idegen, attól tartani sem kell. Számos bevándorlókkal foglalkozó civil szervezet képviselteti magát a rendezvényen (Mahatma Gandhi Egyesület, Fairtrade, Védegylet). Az Afrikáért Alapítványnál egy kongói születésű, magyar egyetemista lány magyarázza az afrikai gyerekek „örökbefogadásának” lehetőségeit. A filmvetítések, beszélgetések után krokodilsteaket és struccsültet kóstolhatunk, mindezt vietnami gyöngybuborékos teával öblíthetjük le, de kínálnak etióp és karibi kávét is. Kipróbálhatjuk az életigenlő latin táncokat és az afrikai dobolást, vásárolhatunk dél-amerikai szőttest és csináltathatunk piréz útlevelet. (Emlékezhetünk a közvélemény-kutatók által kitalált népcsoportra, a pirézekre, akiket az utóbbi évek felmérései szerint a magyarok 60-70 százaléka elutasított.)
„Az általános közhangulattal is összefügg, hogyan vélekedünk a bevándorlókról; a bizonytalansággal, a szegénységgel nő az idegenellenesség, a bűnbakképzést pedig a gyanakvás és az ismeretlen iránti elutasítás is növeli. Mindez nem magyar specifikum, bár az tény, hogy Európában mi vagyunk az egyik legelutasítóbbak” – nyilatkozta a VH-nak a Menedék Migránsokat Segítő Egyesület igazgatója. Kováts András szerint ennek ellenére sokan (haszon)élvezői például a kínai olcsó büféknek vagy az afgán „perzsa” szőnyegeknek. Minden, a most hétvégihez hasonló kezdeményezés jó irány, amellyel leginkább a gyerekeket és a fiatalokat lehet megszólítani.
A magyarok nagy része a felmérések szerint elsősorban munkahelyét félti például a kínai vagy vietnami bevándorlóktól, akik olcsóbban dolgoznak, így ellehetetlenítik a hazai vállalkozásaikat – mondta lapunknak Simonovits Bori, a Tárki kutatója. Ugyanakkor az ellenérzések nagy része az információ hiányából, vagy éppen a téves vélekedésekből, illetve egymás nem ismeréséből is fakad. Ami kimutatható: akinek személyes kapcsolata van bevándorlókkal, sokkal be- és elfogadóbb.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!