Egy bevándorló pakisztáni buszsofőr fia lehet London következő polgármestere. Bár a Nagy-Britanniában csütörtökön tartott helyhatósági és regionális választásoknak csak a jövő héten lesz hivatalos eredményhirdetése, kétharmados feldolgozottságnál úgy tűnik, a 8,6 milliós város élére a muszlim Sadiq Khan kerül. (Lapzártánk után, péntek estére brit sajtóértesülések alapján a magyar sajtóban is tényként kezelték Sadiq Khan győzelmét - a szerk.)

 
Szintén jogász feleségével, Saadiyával együtt szavazott Sadiq Khan - Fotó: Simon Dawson, Europress/Gettyimages

A nyolcgyermekes családban felnőtt Khannak már kamaszkorától dolgoznia kellett, hogy jobban élhessenek, de ennek ellenére anyagilag rendszeresen támogatták Pakisztánban maradt rokonaikat, mert úgy érezték, „elég nagy szerencse már az is, hogy ebben az országban élhetünk”. Egy tanára tanácsára Khan jogot végzett London egy kevésbé ismert egyetemén, és mielőtt 2005-ben politikai karrierbe kezdett volna a Munkáspárt színeiben, ügyészként dolgozott.

Khan történetének tündérmese jellegét erősíti, hogy konzervatív ellenfele, Zac Golds egy milliárdos bankár fia, aki hiába járathatta fiát a legjobb iskolákba, az nem élt a lehetőséggel: drogügyek miatt kirúgták a híres etoni fiúgimnáziumból, és bár van egy papírja Cambridge-ből, az nem valódi egyetemi diploma.

Khan győzelmét leszámítva a helyhatósági választások az ellenzékben lévő Munkáspárt kudarcát hozták, különösen fájó vereséget szenvedtek Skóciában. Egyes vélemények szerint az eredmények azt mutatják, a szeptemberben megválasztott pártelnök, Jeremy Corbyn szokatlanul baloldali politikája zsákutca, és a pártnak ismét közelítenie kellene a közép felé.

 

A Nagy-Britanniában dolgozó uniós állampolgárok háromnegyede nem kapna vízumot az országba az Európai Unión kívüli állampolgárokra vonatkozó szabályozás szerint – hozta nyilvánosságra az Oxford Egyetem bevándorláskutató intézete.
Ha jövő áprilisban életbe lépnek a szigorítások, akkor 81 százalékra emelkedik ez az arány, vagyis, ha júniusban megszavazzák az EU-ból való kilépést, a külföldi munkavállalók nehéz helyzetbe kerülhetnek. Különösen rossz a kilátása a turizmusban, illetve a mezőgazdaságban foglalkoztatott európaiaknak: 94, illetve 96 százalékuk nem felel majd meg a tartózkodási követelményeknek.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!