Öt afrikai vezető érkezik ma Líbiába, hogy rábeszélje Kadhafit és a lázadókat, tárgyaljanak a tűzszünetről és kezdjenek politikai párbeszédet.

Az Afrikai Unió békedelegációját Jacob Zuma dél-afrikai elnök vezeti. Tripoliban Kadhafival találkoznak majd, és az Ideiglenes Nemzeti Tanáccsal is egyeztetni fognak Bengáziban.

Líbiában állóháború alakult ki annak ellenére, hogy keleten a kormányerőknek sikerült valamennyire előrenyomulnia Ajdabíja felé. A legnehezebb helyzetben jelenleg a Tripolitól 215 kilométerre lévő, körülzárt Miszuráta van, ahol egyre több a polgári áldozat. Az EU napokon belül humanitárius missziót indíthat a városba, hogy átadják a segélyszállítmányokat és kimentsék a sebesülteket.

A NATO-t egyre több kritika éri a légitámadások taktikája miatt, mert újabb négy ember vesztette életét az ország keleti részében, mikor a szövetségesek tévedésből a lázadókra lőttek. Bizonyos források szerint a katonai szervezet szárazföldi akciót tervez.

Míg az érdeklődés középpontjában a líbiai harcok álltak, a Közel-Kelet több államában is halálos áldozatokat követeltek a demokratikus átalakulást sürgető tüntetések. A kairói Tahrír téren szombat hajnalban 300 katona rontott a tüntetőkre, legalább ketten meghaltak és több mint hetvenen megsebesültek. Az al-Dzsazíra hírtelevízió beszámolója szerint az események a Hoszni Mubarak távozását követelő tüntetéseket idézték: a több tízezer résztvevő és a katonák százainak összecsapásában köveket hajigáltak, könnygázt vetettek be és esetenként lövöldözésre is sor került.

Az egyiptomiak ezúttal azt követelik, hogy Mubarak és politikai szövetségesei ellen korrupció vádjával induljon büntetőeljárás. Úgy tűnik, az országot jelenleg irányító katonai vezetés kezd visszatérni a diktatórikus hagyományokhoz. „A fegyveres erők hangsúlyozzák, hogy nem tűrnek el semmilyen lázító vagy az ország és a nép érdekeit sértő tevékenységet” – írták közleményükben. Ennek ellenére szombaton is folytatódtak a tüntetések az fővárosban.

Szíriában megváltozott a helyzet – számolt be róla az arab hírtelevízió. A társadalom egésze „fiatalok és öregek, képzettek és tanulatlanok, nacionalisták és iszlamisták”, sőt még a 20 milliós lakosság körülbelül 10 százalékát kitevő kurdok is rendszerváltást akarnak. Bashar al-Asszad elnök azonban ellenáll: a pénteki imát követő demonstráción legalább 27 ember vesztette életét Daraa-ban, az ország déli részén fekvő nagyvárosban, miután a rendőrség lőni kezdett a tüntetőkre. Szíria több pontján is voltak megmozdulások, ahonnan szintén halálos áldozatokról számoltak be.

 

Súlyosbodik a konfliktus Izrael és a Hamász között, két éve nem voltak olyan komoly harci cselekmények, mint az elmúlt napokban. Péntek óta az izraeliek lövik a palesztin szervezet főbb támaszpontjait, mert a Hamász katonai szárnyának tagjai páncéltörő rakétákkal egy iskolabuszra lőttek a Gáza közeli Nahal Oz kibuc mellett. „Az iskolabusz elleni merénylettel átléptek egy határt. Bárki is akarjon gyermekeket megsebesíteni vagy megölni, vérük az ő fejére száll” – fogadkozott a megtorlásról Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök. A Hamász szerint a gyerekek elleni támadást válaszul szánták arra, hogy az izraeliek a szervezet több parancsnokát is megölték a múlt héten. A rakétaharcnak izraeli áldozata nem volt. Az ország új, tesztelés alatt álló rakétavédelmi pajzsa, a Vaskupola több támadást is elhárított. A palesztinok közel húsz halottról számoltak be.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!