Csak akkor figyelünk fel többnyire arra, hogy támad az allergia, ha elrendelik a parlagfűriasztást – arról nem beszélve, hogy mindig lesz olyan, aki nem vágja ki, nem tépi le, nem húzza ki a zöld növényt. Így aztán évről évre több az allergiás tünetektől szenvedő beteg.
Arra azonban kevesen gondolnak, hogy az autónkban is el kell végezni a szükséges óvintézkedéseket, s nem csak a parlagfű miatt. Dr. Magyar Donát, a Budai Allergiaközpont aerobiológusa szerint főleg az allergiával, asztmával élőknek érdemes elővigyázatosan „mentesíteniük” az autójukat, s betartani néhány szabályt.
- A por és a pollenek, az állatszőrök eltávolítására gyakran és alaposan porszívózzuk ki az ülések kárpitját, különben elszaporodnak benne a poratkák. A padlóra praktikus gumiszőnyeget teríteni, mivel azt könnyű kivenni és megtisztítani. A kiömlött étel, ital az üléshuzaton foltot hagy, ami pedig a penészgombák élőhelye lehet.
- Elindulás előtt érdemes kiszellőztetni. Ha magas a kinti levegő pollenkoncentrációja, inkább felhúzott ablakkal utazzunk. A frissen vásárolt, vadonatúj autót sem árt alaposan kiszellőztetni.
- Az autóban található pollenszűrőt minden évben cserélni kell. Kellemetlen szag jelezheti, hogy a kocsi légkondicionálójában elszaporodtak a gombák és a baktériumok. Ilyenkor a klímaberendezést tisztíttatni, szakszerűen fertőtleníttetni kell, különben szétszórja a kórokozókat, s ezzel többet árt, mint használ.
- Hajlamosít a megbetegedésre, ha a korábban megizzadt utasra jéghideg levegőt fúj a klíma. Így például ízületi panaszokkal, esetleg nyakmerevséggel járó „klímareuma”, illetve arcüreggyulladás alakulhat ki. Kiszáradhatnak a nyálkahártyák, legyengülhet az immunrendszer, fokozódhatnak az allergiás tünetek.
- Hosszú utazáshoz lehetőleg a kora reggeli vagy késő esti órákat válasszuk: ilyenkor nem csupán a pollenszint, de a légszennyezettség mértéke is alacsonyabb.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!