A húsvét utáni ötvenedik napon, idén június 12-én ünnepli a keresztény világ a Szentlélek eljövetelét, az egyház születésnapját, pünkösd napját.

Pünkösd a karácsony és a húsvét után a kereszténység harmadik legnagyobb ünnepe, neve a görög pentékoszté (ötven) szóból ered. Pünkösd ünnepén szállt le a Szentlélek a tanítványokra, ahogy azt Jézus Krisztus mennybemenetele előtt megígérte. A Szentlélek kiáradt az apostolokra, betöltötte őket megvilágosító, lelkesítő, szeretetet sugárzó kegyelmével, hogy képessé váljanak Jézus Krisztus missziós parancsának teljesítésére, s ők különféle nyelveken kezdtek beszélni.

A magyar nyelvterület nagy részén a május elsején állított májusfákat sokfelé ilyenkor bontják le. A májusfa, a zöld ág a természet megújulásának szimbóluma, és legtöbb esetben az udvarlási szándék bizonyítéka, egyben szerelmi ajándék is. Az ilyenkor szokásos pünkösdikirály-választás már a középkor óta ismert hagyományunk: ügyességi versenyen kiválasztották a legrátermettebb legényt, aki minden lakodalomba, mulatságra, ünnepségre hivatalos volt, a kocsmákban ingyen ihatott, a fogyasztását a közösség fizette ki később. Ez a tisztség egy hétig, de akár egy évig is tartott. Mások úgy tartják, ilyenkor kell utoljára ünnepelni a nagy nyári munkák előtt.  

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!