Rövid munkalátogatást tett Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Kijevben, ahol Viktor Janukovics ukrán elnökkel és Mikola Azarov miniszterelnökkel a kétoldalú kapcsolatok továbbfejlesztéséről tárgyalt. Ez volt idén az első bilaterális találkozó, amelyen a magyar kormányfő részt vett.

 
Jövés-menés, szolidan

– Erős nemzetközi elszigeteltség tükröződik a magyar külpolitikában, ha leszámítjuk az EU, a NATO és más multilaterális nemzetközi szervezetek tagságából adódó kötelező látogatásokat, és azokat a meghívásokat, amelyek a Fidesznek, mint konzervatív pártnak szólnak – nyilatkozta Balázs Péter, volt külügyminiszter, a CEU professzora a Va­sárnapi Híreknek.

Az EU-elnökség tavaly júniusban ért véget, azóta a magyar kormányfő – a mostani útján kívül – mindössze egy olyan hivatalos utat tett, amely nem a nemzetközi szervezetekkel vagy a konzervatív pártcsaláddal állt volna összefüggésben: a szaúdi királlyal tárgyalt a két ország gazdasági kapcsolatainak fejlesztéséről októberben. Két jelentősebb bilaterális találkozón vett még részt. Októberben az Egyesült Királyságba látogatott, hogy megjelenjen a Nemzetközi Demokrata Unió kongresszusán. A programsorozatnak egyik állomása volt a kétoldalú megbeszélés David Cameron brit kormányfővel, és azt is a konferencia kereteiben belül ejtették meg. Továbbá a London School of Economicson tartott előadást egyetemistáknak „Közép-Európa – a fejlődés motorja” – enyhén ironikusnak tűnő – címmel. Majd januárban látogatott el Bejrútba a Demokratikus Közép­pártok Interna­cionáléjára, ahol Nadzsib Mikati miniszterelnökkel beszélt a libanoni–magyar gazdasági kapcsolatok fellendítésről.

Ezen kívül csak Strasbourgban és Brüsszelben járt a kormányfő, akkor is többnyire azért, hogy a bizonyítványt magyarázza, vagy valamilyen csúcstalálkozón képviselje Magyarországot. Távlati terveiről pedig ennyit tudni: májusban Kínába készül, hogy magyar cégek mintegy egymilliárd eurós hitelkeretből történő kínai befektetéseit készítse elő. Emellett úgy hírlik, Kazahsztánba is ellátogat.

Az érem másik oldalát jelentik a külföldi politikusok magyarországi látogatásai, amelyek listája szintén nem túl hosszú. Ven Csia-pao kínai miniszterelnök júniusi európai körútjának egyik állomása volt Budapest, majd néhány nappal később Hillary Clinton jött a fővárosba a Tom Lantos Intézet megnyitójára. Szabályszerű hivatalos látogatást csak Petr Necas cseh miniszterelnök tett decemberben, míg Michael Spin­delegger osztrák külügyminiszter és alkancellár eredetileg magyar kollégája, Martonyi János hívására érkezett, és programjának csupán egy része volt, hogy Orbán Viktor is fogadta.

– Az elszigeteltséget az magyarázza, hogy Magyarország sajátos különutat követ, amellyel a külföldi vezetők nem akarnak közösséget vállalni. A miniszterelnököt várólistára tették, megnézik, a kormány mire jut az IMF-fel, hogyan oldja meg a problémáit az unióval, és más nemzetközi szervezetekkel, például az OECD-vel és az Európa Tanáccsal. Amíg ezeket nem rendezi, nem akarnak egy híradóba, azonos fényképre kerülni a magyar kormányfővel – véli Balázs Péter.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!