Új állam a Közel-Keleten? Szétesik-e Irak és Szíria, képesek-e a szélsőséges iszlamisták jelentős nagyságú területet „kiharapni” a két országból, és létrehozni „Irak és Levante Iszlám Államát”?
Vallási és etnikai háború fenyegeti a térséget, szunnita radikálisok kontra többségi síiták. Mit szólnak mindehhez a kurdok, akik eddig is védték önállóságukat? Vajon mit tesz az Egyesült Államok, amely oly sok éven át, oly sok emberrel és pénzzel akarta a demokráciát átültetni Irakba? Obama mindent ígért, egyet kivéve: szárazföldi csapatokat. Küldene viszont Irán forradalmi gárdistákat a szunnita szélsőségesek ellen.
„Az Egyesült Államok minden eszközzel segíti az iraki kormányt az iszlám radikálisok feltartóztatására, szárazföldi csapatokat azonban nem küld Irakba” – jelentette ki Barack Obama amerikai elnök, miután az Iraki és Levantei Iszlám Állam (angol rövidítéssel ISIS) nevű szervezet elfoglalta a héten Moszult, a második legnagyobb iraki várost, illetve Tikritet, Szaddám Huszein egykori diktátor szülővárosát.
Az iraki katonák négy napig védték Moszult, majd feladták a harcot, és elmenekültek, így a dzsihádisták átvehették az ellenőrzést a katonai létesítmények, a bankok és a kormányzati épületek felett. Olyan amerikai fegyverszállítmányokat – többek között hat Black Hawk helikoptert – szereztek meg, amelyeket az USA éppen az ellenük vívott harchoz küldött az iraki kormánynak. Nem titkolt céljuk a főváros, Bagdad bevétele, amelyre jó esélyük van, hiszen az amerikaiak kivonulása óta a kormányerők képtelenek egyedül fenntartani az országban a rendet.
Az ISIS eredetileg az al-Kaida egyik szárnya volt, de annyira brutálissá váltak, hogy még az anyaszervezet vezére, Ajman Zavahíri is elítélte őket, mert ártanak az al-Kaida hírnevének. Zavahírinek abban ugyan igaza van, hogy kegyetlenség videóra venni és az interneten terjeszteni, amint az ellenséges foglyokat lefejezik, de a megjegyzés sokkal inkább az ISIS vezetője elleni személyes ellenszenvét mutatja, mint az al-Kaida humánus arcát. Ugyanis az ISIS-t 2010 óta irányító Abu Bakr al-Bagdadi megtagadta, hogy hűséget esküdjön Zavahírinek. Ráadásul sokan al-Bagdadit tartják Oszama bin Laden szellemi örökösének, nem pedig az al-Kaida jelenlegi főnökét.
Persze az, hogy a „rejtőzködő sejk” és dzsihádistáinak ilyen magasra emelkedett a csillaga, sokkal inkább az amerikai kivonulás következménye, semmint a saját érdemük. 2011 decemberében is nyilvánvaló volt, hogy az iraki katonaság és rendőrség nem alkalmas arra, hogy az ország biztonságát fenntartsa, és azok a helyi milíciák is széthullottak, amelyeket éppen azért képeztek ki az amerikaiak, hogy a szélsőségeseket feltartóztassák. Ehhez társult a szíriai polgárháború, ahol az eredetileg demokráciáért küzdő felkelők közé lassan beszivárogtak az iszlamisták, akik mára egy rivális frakciót hoztak létre az ellenzéken belül. Hogy mi a valódi céljuk, remekül példázza, hogy egy hete Aleppo közelében keresztre feszítettek három férfit, mert a mérsékelt lázadókkal működtek együtt.
Az ISIS jelenleg Irak területének negyedét (ami akkora, mint Magyarország) tartja az ellenőrzése alatt, és Szíriából is sikerült már egy jelentős részt megszereznie. A nevükben található állam kifejezést komolyan veszik: adót szednek, törvényeket hoznak, amelyekkel például betiltják a zenehallgatást és a focit, és már titkosszolgálatot is létrehoztak. A tagok elszántságát jelzi az is, hogy a marokkói és tunéziai harcosok a családjaikat is átköltöztették az új államukba. A becslések szerint az ISISnek jelenleg 10-15 ezer fegyverese van a két országban, de a létszámuk várhatóan gyarapodni fog, ha kiengedik a börtönből a Moszulban fogva tartott mintegy 2500 társukat.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!