A vénasszonyok nyarát várják a szállodások, a vendéglátósok: a kellemes őszi idő bevételt is hoz. Ez annál is jobb lenne, mert kevéssé látszanak a gazdasági fellendülés jelei ebben az ágazatban, ahol a wellness a legvonzóbb.
A nyári szezon évről évre rövidebb, idén körülbelül két hónap volt – nyilatkozta lapunknak a Danubius szállodalánc vezérigazgatója. Deák Imre szerint több volt a külföldi vendég a balatoni szállodáikban, de negyedével csökkent a belföldi turisták száma; ez az üdülési csekk megadóztatása miatt lehet. A 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Pécs a sikeres helyszínek egyike: a vendégek és a vendégéjszakák száma is jelentősen emelkedett. Ezt megerősített Deák Imre is: „Pécsett dinamikusan nőtt a foglaltság; az eseményeknek vonzerejük van. Győr, Sopron és a gyógyszállók is jól teljesítettek. Ezt a kreativitást, aktivitást hiányolom a Balatonnál, ahol rossz időben nem sok mindent lehet csinálni”.
Ennek ellentmond a Magyar Turizmus Zrt. balatoni régiójának regionális marketingigazgatója: „az előszezonban szélsőséges volt az időjárás, a július azonban jól alakult, a vendégek 80 százaléka belföldről érkezett” – közölte Dani Barbara. „Az augusztusi rossz időben is hömpölygött a tömeg Tapolcán, Keszthelyen, dugig voltak a kalandparkok, a múzeumok, sokan túráztak, bicikliztek, a csopaki strandon pedig többen voltak, mint tavaly. A válság hatása azért érződött: az üdülési csekk felhasználása nem csökkent, de azon túl nem költöttek a nyaralók” – mondta a marketingigazgató. A Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma 2010. első hét hónapjában 8 százalékkal esett viszsza a KSH szerint. A gyógyszállodák vendégforgalma 8 százalékkal csökkent, míg a wellnessszállodákban másfélszeresére nőtt a vendégéjszakák száma az elmúlt év azonos időszakához képest. Deák Imre Budapesten érzékeli a legnagyobb bajt: 2009-ben 3200 új szobával bővült az amúgy is omladozó piac, idén pedig eddig már 1100-zal. Az új szállodák marketingfogásként irreálisan alacsony áron kínálják a szobákat, így mindenki kénytelen licitálni. A szakember szerint jó hír, hogy az idén megállt a vendégszám-csökkenés és a budapesti foglaltság minimálisan nőtt, viszont a bevétel 5-10 százalékkal csökkent a forint árfolyam- alakulása miatt.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!