A fővárosi önkormányzat Heim Pál Gyermekkórháza Közép-Európa legnagyobb gyermekcentruma. Magyarország egész területéről érkeznek ide a kis betegek szüleikkel, ugyanis az intézmény a ritka, speciális betegségcsoportok kezelésének is kiemelt bázisa.
Az intézményben a kórházi társszakmák egy helyen koncentrált tudásmennyisége hatványozódik, diagnosztikus és terápiás palettája folyamatosan fejlődik, szakember állománya pedig hosszú évekre visszamenő tapasztalattal rendelkezik.
Ortopéd osztályuk jelenleg 27 aktív ágyon dolgozik. Felszereltsége csupán: 1 db műtő, 1 db kötöző, és 2 db kórterem: a fiú szobában 6, a lány szobában 9 ággyal. Ráadásul mindebbe a folyosó végén egy szemészeti szakrendelő is ékelődik, megnehezítve a gyerekek gyógyulását. Ám ezzel együtt is ez az osztály a legnagyobb gyermekortopédia az országban, ahol évente 650-700 műtétet végeznek, aminek csupán a műtéti kapacitás szab határt. Az osztályon rutinszerűen alkalmazzák a gyermekortopédia legbonyolultabb csontkorrekcióit, továbbá a részleg fontos területét képezi a korszerű dongalábkezelés, és a gerinc konzervatív ellátása.
Óriási gondot jelent azonban a részlegnek, hogy helyben nincs lehetőség a műtétek utáni rehabilitációs utókezelésekre, illetve az anyás-gyermekes elhelyezésre. A tervezett fejlesztéssel az épület jobb oldali folyosójára – a volt neurológiai osztály helyére – terjesztenék ki az ortopédiát. Itt elsősorban 4 betegszobát alakítanának ki, ahol a gyermek ágya mellett a szülőnek is lenne egy egyszemélyes fekvőhelye, hogy ne a 6-9 ágyas osztályon kelljen gyermeke mellett egy széken kuporognia.
A fejlesztéssel megvalósulhatna továbbá, hogy 15 rehabilitációs ágyat alakítsanak ki az ortopéd sebészeti utókezelések számára. Ezen felül a gerinc szerkezeti betegségeinek szűrése, gyógyítása során is sokszor indokolt lenne a kórházi kezelés. Ráadásul a mozgásszervi elváltozások miatt kórházi kezelést igénylő gyerekek is speciális környezetet igényelnek, hiszen sokan tolószékkel, mankókkal közlekednek, és mozgatásukhoz is nagyobb teret igénylő eszközökre, kocsikra van szükség. Az osztály „Ép Kéz Láb” nevű alapítványának 10 millió forintra lenne szüksége a sebészeti minimumkövetelmények kialakításához. Ezen kereteken belül kerülne sor festésre, új padlózat lerakására, és álmennyezet kialakítására, hogy a frissen műtött gyermekekre a plafon repedéseiből ne hulljon a 100 éves épület tetőzetéből a vakolat, fal vagy madárürülék. Így akadálymentesített betegszobák, vizesblokkok, megfelelő terek, tágas, világos, barátságos környezet segítheti a szakemberek gyógyító munkáját, és a betegeiket abban, hogy a legteljesebb javulást minél előbb elérjék.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!