Hidas Judit a kiszolgáltatottságról.

 
Hidas Judit

Tavalyi debütje, a Hotel Havanna című novelláskötet révén az április végi fővárosi könyvfesztivál keretében rendezett Európai Elsőkönyvesek Fesztiválján képviseli hazánkat.

– Női sorsokat helyez középpontba a kötetében. Saját életéből merítette a példákat?

– Minden író a saját tapasztalataiból dolgozik. Szerintem azonban nincs önmagában női tematika. A nők problémája meghatározza a férfiakét és vica versa. A feministák szeretnek áldozatként tekinteni a nőkre. Holott a nők sokszor önmaguk áldozatai: kemények és függetlenek akarnak lenni, miközben szenvednek attól, hogy nincs kire támaszkodniuk. Nem veszik észre, hogy a magányukat, kiszolgáltatottságukat sokszor épp ennek a mentalitásnak köszönhetik, s ehhez olyan partnert választanak, aki tényleg alkalmatlan társnak.

– Ez egyben látlelet hazánkról?

– Olyan emberekről írtam, akik beleragadtak saját konfliktusaikba. Imádunk csalódni: illúziókat kergetünk a kapcsolatainkról, ha nem a legtökéletesebb emberrel találkozunk, lelépünk, azt hisszük, a következő majd jobb lesz.

– Mi ennek az oka?

– Rosszul kommunikálunk, egy darabig próbáljuk magunkban tartani a feszültségeket, utána viszont robbanunk. Ez pedig tönkretesz mindent. A küzdelmeink annyi energiát felemésztenek, hogy nem tudunk felelős állampolgárként cselekedni. Ez a humanizmus vége. A társadalom atomizált, önmagával foglalkozó emberek tömege, amely kiszolgáltatott a mindenkori hatalomnak.

Hidas Judittal az európai uniós prózaírók bemutatkozásán találkozhatnak április 26-án, szombat délután a Millenárison.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!