Első alkalommal szervezte meg vidéki nagyvárosban rendezvényét a Magyar Jazz Szövetség. Vasárnap, ma, a VesztprémFest zárónapján a Szentháromság és az Óváros terein nagyszabású ingyenes koncertek élvezői lehetnek az oda kilátogatók: a hazai jazzélet kiválóságai világsztárokkal közösen lépnek színpadra.
A Magyar Jazz Napját először 2009-ben és 2010-ben a Sziget Fesztiválon, 2011-ben a SzepemberFesten, a legutóbbi két alkalommal pedig a Budavári Borfesztivál keretein belül ünnepelték.
A friss Vasárnapi Hírekben "Kötelező improvizáció" címmel jelent meg Hardi Judit és Rácz I. Péter összeállítása a magyar jazzről. A magyar jazz zenészek képzése, fölkészültsége, játéka világszínvonalú, az érvényesülés útjai azonban korlátozottabbak a populáris vagy a külföldi előadókéhoz képest - emelik ki.
Összeállításunkból kiderül, hogy a hozzáértők szerint az internet miért nem segíti a jazzzene eljutását a hazai közönséghez. Ha viszont a médiahirdetésekben nem bíznak, milyen módszer működőképes?
(Részletek a július 20-ai Vasárnapi Hírekben.)
Egymás tükrében
A hazai jazzélet egyik legnagyobb nyilvánosságot jelentő rendezvénye teljes metszetében kívánja bemutatni mind a hazai, mind a nemzetközi fellépők révén a műfajt, a zenei világot, tükröt tartva közben önmagának is.
A korelnök, a most 70 éves, a pályán 50 éve zenélő Kőszegi Imre dobos is föllép a Magyar Jazz Napján. „A jazz mindig is rétegzene volt, igény régebben is, most is van rá. A jazz-zenészek tisztában vannak vele, hogy ez nem a legnépszerűbb zenei irányzat, aki azonban rajong a jazzért, és annak bármelyik változatáért, az jelen van a koncerteken” – mondja a Liszt Ferenc-díjas dobos, a Magyar Jazz Szövetség korábbi elnöke.
„A magyar jazz mind a stílusok, mind az előadók tekintetében rendkívül sokszínű. Itt pedig nem csak az idősebb generáció, de a fiatalabbak is lehetőséget kapnak arra, hogy bemutathassák aktuális zenei elképzeléseiket” – állítja László Attila, az esemény művészeti vezetője. A Liszt-díjas jazzgitáros, aki maga is a fellépők sorát bővíti, azt is elárulta, idén tudatosan aszerint válogatták ki az együtt föllépő magyar-külföldi zenészpárokat, hogy azok már korábbi zenei kapcsolatban álltak egymással. „Ilyen nagyszerű együttműködést hallhatunk majd Borlai Gergő dobostól és Gary Willis basszusgitárostól, akik gyakran játszanak együtt – főként azért, mert egy városban élnek, mióta Gergő ideje egy részét Barcelonában tölti.
„Összetett dolog, hogy szólistaként kivel koncertezünk együtt. A vendégművész kiléte sok esetben függ attól, ki turnézik épp a közelben, kivel lehet időpontot egyeztetni, és persze a költségvetés is korlátokat szab – magyarázza Fekete-Kovács Kornél trombitaművész, a Modern Art Orchestra művészeti vezetője. – Emellett nem volt kérdés a Németországban élő Tony Lakatos meghívása, hiszen nem csak világsztár, de magyar is. David Liebmannal több mint tíz éve ismerjük egymást, lemezt is készítettünk együtt, nosztalgikus érzés lesz ismét közösen zenélni. Adam Nussbaum pedig Tonytól szerzett tudomást a közös koncertről, majd ő maga jelezte, hogy szívesen részese lenne a programunknak.”
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!