Halász Judit Szösz nénét alakítja Presser Gábor–Varró Dániel Túl a Maszat-hegyen című musicaljében, melynek december 11-én lesz a bemutatója. A gyerekek körében is igen népszerű színésznő, új lemezt is tervez, ezúttal főleg az apukákról énekel majd.

 
Nehezen viselem, ha látom a gyerekeinket minden tekintetben méltatlan körülmények között felcseperedni

– A padlás kiugró sikere miatt nagy a várakozás az új Presser-musical premierje előtt. A Túl a Maszat-hegyen talán lehet majd ugyanilyen nagy siker.

– Bemutató előtt a színész csak remélni meri, hogy siker lesz. Jól dramatizálta a szerző, Varró Dániel a meseregényét. Csupa tehetséges, fiatal színésszel vagyok körülvéve, a rendező Néder Panni, akinek ez a diplomarendezése.

– A padlásban van egy néni, Mamóka, akit mindenki kedvel. Szösz néne is szeretnivaló?

– Remélem, hogy engem is kedvelni fognak, mert Szösz néne humoros, karakteres figura, Maszat-hegy-párti, nem az ellenséghez tartozik, mint Paca cár, Szeplőtlen Szilvia vagy a Babaarcú démon. Akiket szeretni kell, akiknek drukkolni kell, azok Maszat-hegyiek. A Maszat-hegy lényegében a szabadságot jelenti.

– Ön a Mosolyrend lovagja, UNICEF jószolgálati nagykövet, aki a gyerekek érdekeit védi…

– Igen. Az én fájdalmam ezzel a megtisztelő pozícióval az, hogy az UNICEF égiszén belül nem gyűjthetünk a magyar gyerekek javára. Genfben döntik el, hol van a legnagyobb szükség segítségre. Ez tulajdonképpen rendben van. Nehéz, amikor tudjuk, hogy itthon milyen sok gyerek szorulna támogatásra, és látom, hogy a szomszéd gyereke éhezik. Bár szívesen nyújtok az ázsiaiaknak, afrikaiaknak segítséget, de leginkább a szomszéd gyerekének a helyzete izgat! Szerencsére nem tartozunk azon országok közé, amelyek leginkább rászorulnak a támogatásra, és őszintén együttérzek azokkal, akik az életben maradásért küzdenek. Ahol egy pohár tiszta víz, vagy egy olcsó injekció is sok gondot megold. De azt még nehezebben viselem, ha látom a mi gyerekeinket minden tekintetben méltatlan körül­mények között felcseperedni. Velünk együtt élő gyerekek, akik jó, ha egyszer kapnak naponta enni. Éhes gyerekek. Mint az UNICEF jószolgálati nagykövete ezzel én nem tudok mit kezdeni.

– Magánemberként tud segíteni?

– Én színész vagyok, előadó, nem állami tisztviselő, sem pénzember. Amire erőmből és lehetőségeimből futja, azt megteszem. Időnként a velem fellépő zenekarral megpróbálunk elmenni olyan településekre, amelyeken a gyerekek jelentős része még nem járt a falu határán túl, olyan helyekre, amelyeket hátrányos helyzetben lévő településeknek szoktak nevezni. Egyébként talán soha nem fognak eljutni élő koncertre, színházba, mert az esélyegyenlőségről csak beszélünk.

– Beszélget velük koncert után?

– Koncert után mindig ott maradok. Többnyire csak egy órával később tudok elindulni, mert aláírom a lemezeket, szórólapokat. A gyerekek a bajaikról igen ritkán beszélnek, csak kíváncsiak arra, honnan jöttem, hol lakom, mennyit kellett utaznom, hogy eljöjjek hozzájuk, és miért nem maradok náluk?

– Az unokáinak is énekel?

– Három fiú unokám van, különböző korúak, a legkisebb még nincs három, a legnagyobb pedig hatéves, így mást kell nekik mesélnem, de a dalok lehetnek ugyanazok. Nem feltétlenül azokat éneklem nekik, mint a koncerteken, hanem ami éppen eszembe jut.

– Hívd a nagymamát! címmel lemeze is van, ezt nyilván az unokák is ihlették.

– Amikor az első unokám megszületett, örömömben világgá kiáltottam, hogy nagymama lettem! A Hívd a nagymamát! lemeznek ezért lett ez a címe.

– Változott a koncertjei felépítése az évtizedek alatt?

– Minden új lemez megjelenésekor változik, de egyre több lett az olyan dal, amit nem tudok elhagyni. Régen csak a Micimackót, a Csiribirit, meg a Se lát, se hal Dömötört kellett feltétlen elénekelnem. Azóta mind több dal van, amit a gyerekek követelnek.

– Főleg kiegyensúlyozott, mosolygós szerepeket osztanak önre. Az életben is ilyen?

– Nincs az ezotériához, az asztrológiához közeli viszonyom, de Mérleg vagyok, aki igyekszik az egyensúlyt megtartani, mert akkor érzi jól magát, ha egyensúlyban van saját magával. Rend- és egyensúlyszerető vagyok.

– Lesz új lemez?

– Igen, és a tematikája az apa lesz. Igyekszem minél több olyan verset találni, ami az apákról szól. Mert többen kérdezték tőlem, hogy miért csak nagymamájuk, testvérük, meg anyjuk van a dalaimban a gyerekeknek. Most majd énekelek az apukákról is. Talán az lesz a lemez címe, hogy Az én Apukám…

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!