Négy napig Budapesten, a Bakelit Multi Art Centerben vendégeskedik az Aradi Kamaraszínház február 27-e és március 1-je között. Először Matei Visniec, a Párizsban élő román szerző műve, a Lovak az ablakban kerül bemutatásra. A darabot 1987-ben, a bukaresti ősbemutató előtt egy nappal betiltották, és csak 1989 után kerülhetett Romániában színpadra, mert a háború borzalmainak parabolája és az emberi viszonyok elidegenedése nem volt összeegyeztethető a szocialista optimizmussal.
A román Radu Dinulescu rendezte abszurd látleletben a háborút követő békeidő kerül mikroszkóp alá, a nagy harcok utáni kisemberi csaták, amelyek egészen másfajta, deheroizált tragikumot közvetítenek. A szánalmas, esendő, mégis mulatságos helyzetekben a háború ájulatába esett férfiak és az örök asszonyi princípium küzdelmének lehetünk tanúi. A nőket Bacskó Tünde, a férfiakat Harsányi Attila, míg a férfiakat helyettesítő Hírnököt maga Tapasztó Ernő, az Aradi Kamaraszínház igazgatója formálja meg.
Másnap Alina Nelega monodrámája, a Rudolf Hess tízparancsolata következik.
Rudolf Hesst, Hitler zavaros elméjű helyettesét, akit a nürnbergi perben tényleges életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek, Tapasztó Ernő rendező hol minden emberségét elvesztett, bűnét magától eltartó gépezetnek, hol félelem marcangolta sérült léleknek ábrázolja.
Harsányi Attila ezért a szerepéért Pitestiben, a Nemzetközi „Davila-Interfest” Stúdiószínházi Fesztiválon, Nagyváradon, a XVII. Rövid Dráma Hete Fesztiválon és Nagybányán, a XIX. Nemzetközi ATELIER Színházi Fesztiválon is megkapta a legjobb színészi alakítás díját.
Ezután a Laclos Veszedelmes viszonyok című levélregényéből készült, Heiner Müller-féle Kvartett következik, ami két ember halálos játszmájának története. A szerelemtől rettegő, ezért a valódi érzést önmagától eltaszító férfi és nő hazug mámorba menekül, és elhiteti a másikkal, hogy elég önmagának. Magányuk fogva tartja őket, és bár elég lenne kinyújtani a kezüket a másik felé, egyikük sem meri megtenni a kezdő lépést. Inkább magukban vergődnek, és halálra sebzik a másikat, miközben saját szívüket fagyasztják meg. A Balog József rendezte előadást Éder Enikő és Harsányi Attila játssza.
Utolsó nap a francia Raymond Cousse Gyerekességek című önvallomása látható, amit Tapasztó Ernő rendezett. Az érzékeny, még ártatlan szemű gyermeket, aki értetlenül áll a világ borzalmai előtt, Lung László Zsolt formálja meg. Képtelen felfogni a szexualitás, a lélek és a halál misztériumát, hiába keresi a magyarázatot, a felnőttek sem tudnak rá válasszal szolgálni.
Ki tudja, mikor jut el Arad újra Budapestre, ezért a minifesztivált nem érdemes kihagyni.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!