Szász Endre Kaposvárott

 
Forrás: Vaszary Képtár, Kaposvár

„A halhatatlanság a képek dolga, nem az enyém” – stílusosan ez a művésztől származó gondolat szerepel az emléktáblán, amit Szász Endre halálának tizedik évfordulója alkalmából avattak fel a Somogy megyei székhelyen. Kaposvár és Szász Endre kapcsolata mélyen gyökerezik. A csíkszeredai születésű grafikus, festő, illusztrátor anyai rokonai révén somogyi származású. Kaposváron végezte a Somssich Pál gimnáziumot, és nem utolsósorban élete utolsó évtizedét az általa felújíttatott várkastélyban töltötte Várdán – tekintélyes bútor-, festmény-, műkincsgyűjtemény található a várdai Szász-kúriában. Mindemellett Lula asszony, aki évtizedeken át volt a festő múzsája, felesége, hazai és tengerentúli karrierjének az egyengetője, 2010-ben a Hermann Ottó múzeum rendelkezésére bocsátotta a hagyatékot.

Az állandó miskolci tárlattal nem vetekszik ugyan, de szinte teljes metszetet ad a rendkívül gazdag és sokszínű életműből a kaposvári Vaszary Képtárban augusztus közepén megnyílt és október végéig megtekinthető Szász Endre-emlékkiállítás. Nincs olyan szegmense a műfaji kísérletezésekben és allegorikus motívumokban teli művészi életútnak, ami ne lenne jelen a kizárólag magyar gyűjteményekből, javarészt magángyűjtőktől származó alkotásokban. Illusztrációk, grafikák, tanulmányok, portrésorozatok, porcelánok, tűzzománc képek, üvegkristályok, szőnyegek „nyelvén” szól hozzánk a kortárs magyar művészet egyik legszínesebb alkotója. Hatszáz könyvillusztráció, mozgóképes látványtervek, köztük a Várkonyi Zoltán rendezte Egri csillagok is a részét képezik a páratlanul termékeny életmű most bemutatott szeletének.

A kísérletezései miatt besorolhatatlan Szászt a hazai festőkörökben éppúgy kézművesnek tartották, mint ahogy ő maga is világéletében tiltakozott a művész megnevezés ellen. Sokan nem bocsátották meg az iparművészet terén elért kereskedelmi sikereit, aminek a legszebb példái az Ajkai Üveggyárnak és a Hollókői Porcelánmanufaktúrának készített tervei. Egyszerre klasszikus és sajátos technikát ötvözött szürrealisztikus elemekkel. Festékpisztolyt, visszatörléseket, füstlemezeket használt allegorikus, ikonszerű portrésorozataihoz. A legszélesebb körből merített ihletet, a németalföldi festészet szimbólumaitól a barokkos ornamentikákon át az art decóig. Összességében az élet sokarcúságának az élvezete sugárzik Szász Endre kalandos munkásságából, így ebből a kaposvári kiállításból is.

Címkék: kiállítás

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!