Talán már lovashuszári és udvarhölgyi kísérettel sétakocsikázik a balatonfüredi sétányon a 189. Anna-bál tegnap éjfélkor megválasztott szépe.

 
Anna-bál 1964-ben - Fotó: Bojár Sándor, MTI

Remélhetően nem rendetlenkedik gyomra az éjszaka elfogyasztott ököruszályleves, füstölt marhanyelv, őzfilé, bársonytorta, ibolyás parfé, netán a házi kolbásszal töltött malacrolád ízorgiája után. Némi főfájás a pezsgőtől megengedett, már ha nem táncolta volna ki magából a bizsergető utóhatást.

E bizsergéshez hasonlót érezhetett 1825. július 26-án este Szentgyörgyi-Horváth Fülöp János leánya is, Krisztina, ki állítólag épp akkor lejtett először majdani férjével, az örmény származású Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, akit idővel altábornagyi rangban végeznek ki Aradon, vértanúként. A fürdőzési főidényt záró Anna-bálok közül a balatonfüredi villa hagyományteremtő estéje és majd’ 200 éves legendákkal övezett története mára szinte egybeforrt „Az Anna-bál” titulussal.

Sokan az egykori Krisztinát is Annának hiszik, ahogy – tévesen – a 19. század magyar nemesi hazafiság demonstratív társadalmi eseményeinek is tartották e rendezvényeket.

Mert igaz ugyan, hogy megfordult itt Kossuth, Széchenyi és Wesselényi, később Jókai és Vörösmarty, de mind a ruházat, a zene, a táncok a kor angol, francia és német divatjait követték – korabeli naplók és beszámolók szerint politika csak a férjválasztás terén foglalkoztatott itt bárkit, csárdást pedig csak elvétve jártak.

189.
az idei Anna-bál, bár 1914 és 1954 között Füreden nem rendezték meg. Ekkor viszont úgy döntöttek, folytatólagosként számozzák tovább a rendezvényt. 2011-ben ugyanakkor eltévesztették, 187. helyett ismét 186.-ként tartották meg! Bálkirálynőt először 1862-ben, Anna-bál Szépét 1957 óta választanak Füreden.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!