A múlt heti számban már bemutatott Heim Pál Gyermekkórház Ortopéd Osztályát az „Ép Kéz Láb” nevű alapítvány segíti. Az osztály dolgozói, akik egyben az alapítvány aktív tagjai, szeretnék akcióikkal is segíteni a beteg gyermekek gyógyulását.

 

Az alapítvány elsősorban a szűrővizsgálatok fontosságára hívja fel a figyelmet. Több ilyen program zajlott már. A jelenleg is futó „Tiszta Lappal” elnevezésű komplex, több szakmával együtt végzett szűrés. Ennek részeként mozgásszervi állapotfelmérés, kiértékelés és adatrögzítés történik. Általuk fejlesztett módszerük segítségével keresik a gerinc tartási rendellenességeinek és strukturális betegségeinek, valamint az alsó végtagok tartási, fejlődési rendellenességeit. Ebben a szűrőprogramban a 16 éves fővárosi szakiskolások egészségi állapotát mérik fel, de más korcsoportok korszerű eszközökkel és módszerekkel való gyors, tömeges szűrésére is felkészültek.

Több tudományos kutatóhellyel közösen keresik az új és egyre kevésbé megterhelő vizsgálati eszközöket.

Idén, a már kilencedik alkalommal megszervezett „Scoli-Buli”: a gerincbetegségük miatt fűzőt hordó gyerekek játékos sportnapja. Dr. Marschalkó Péter, az alapítvány kuratóriumi elnöke és egyben az ortopédia osztályvezető főorvosa elmondta: hogy ennek a programnak az elindításakor az volt a céljuk, hogy az itt játékos körülmények között kipróbált mozgás, fűzőben sportolás felszabadítsa a gyerekek gátlásait, és testvérrel, barátokkal együtt élvezhessék a legkülönfélébb mozgásokat, sportokat. Így igyekeznek meggyőzni őket arról, hogy nem csak lehet, de kell is sportolni a fűzőben.

A scoliosis, vagy más nevén gerincferdülés, nagyon sokféle okból kialakulhat, a veszélytelen tartási féloldalasságtól, a veleszületett fél vagy ékcsigolya képéig. Izombetegségek, csontrendszer-betegségek, korábbi sérülések, műtétek után szintén láthatunk ilyet – magyarázta a főorvos. Ezeket az ismert kiváltó ok alapján, ismert eredetű gerincferdüléseknek nevezzük. Hozzátette, hogy sajnos a legtöbb gerincferdüléses eset azonban az ismeretlen eredettel jelentkező, kamaszkori gerincferdülés. Mivel panaszt nem okoz, szűrővizsgálattal vagy egyéb vizsgálat kapcsán kerül észlelésre. A komoly torzulás több csigolyát szerkezetileg is károsít. Az állapotnak kezelésében az úszás, gyógytestnevelés, orvosi gyógytorna, fizikoterápiás kezelések, fűzőkezelés és a műtét következhetnek. „A romlás ütemétől, a görbülésfok értékétől, az elcsavarodás mértékétől függően ortopéd szakorvos mérlegeli, milyen szintű kezelésre van szükség” – hangsúlyozta.

Felhívásukkal is szeretnének mindent megtenni azért, hogy ne legyen szükség a bonyolult, nagy megterheléssel járó és drága műtéti kezelésre. A korszerű fűzők ugyanis lehetővé teszik, hogy az esetek egy jelentős részében a nagyobb fokú gerincgörbüléseket is megállítsák romlásukban, vagy akár javítsanak is rajta.

Az alapítvány által szervezett betegtalálkozók, sportrendezvények, továbbképzések segítenek a megelőzésben, a szűrővizsgálatok fontosságára hívják fel az orvos kollégák, a védőnők és a szülők figyelmét, segítenek a gyakorlati lebonyolításban. A betegek közvetlen, személyes segítséget kapnak mozgásszervi problémáik megoldásához, hogy egészséges, a lehető legegészségesebb felnőttként kezdhessék önálló életüket.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!