Nem mindenki születik a világ legmagasabb, legkisebb lábú, leghosszabb fülszőrű vagy legjobban kiugró szemű emberének. Pedig egy világrekord felállításához még csak nem is kell úgy futni, mint Usain Boltnak, elég egy kellően őrült ötlet, amellyel bekerülhetünk a Guinness Rekordok Könyvébe – például ha a 100 méteres gátfutást búváruszonnyal a lábunkon teljesítjük.
Bár a rekordok hitelesítésének egyik feltétele, hogy nem szabad emberéletet (sem állatot) veszélyeztető kísérletre vállalkozni, és 1991 óta már nem hitelesítik „biciklik, fák és más szokatlan dolgok” elfogyasztását sem, a legek között több igen veszélyes mutatvány is akad. Honfitársunk, Halápi Roland, „a világon a leghosszabb távon ló után húzott lángoló embere” még a legextrémebb rekorderek között is unikum. Pedig olyan „riválisai” vannak, mint az a német férfi, aki 19 métert sétált bekapcsolt elektromos főzőlapokon, az ecuadori, aki 250 tarantula pók közé feküdt be, vagy az ausztrál, aki több mint 410 kilogrammnyi súlyt húzott el – az alsó szemhéjával. Az átlagembernek biztosan beletörne a bicskája abba a rekordba, amelyet a 64 éves panamai Andres Gardin tart: hat óra alatt ötszáz kókuszdiót tört fel, csakis a fogával. A nők sem maradnak el az őrült rekordok házi versenyében: egy thai nő 33 napot töltött egy ötezer skorpióval teli üvegkalitkában – ezzel egy maláj nő rekordját döntötte meg, aki „csak” 30 napig lakott a potenciálisan halálos mérgű ízeltlábúak között.
Nem csupán adottságainak, de ügyességének is köszönheti világrekordját az a svájci férfi, akinek 246 szívószálat sikerült egyszerre a szájába gyömöszölnie, vagy a török Ilker Yilmaz, aki több mint 2,7 méternyi távolságba tudja elspriccelni a szemébe csöpögtetett tejet. Egyesek a hobbijukat fejlesztik rekordszintre: egy 26 éves indiai fiatalember 28 órán át játszott a Grand Theft Auto videojátékkal, egy amerikai asszony pedig 7790 plüssmacit gyűjtött össze, így került be a rekordok könyvébe.
Aki jobban kedveli a csapatmunkát, felkérheti rokonait, barátait és üzletfeleit is egy rekordkísérletre: 366 amerikai diák tartja a legtöbb egy időben buborékfóliát pattogtató ember rekordját, Írországban 1253-an öltöztek be egyszerre hupikék törpikének, Londonban pedig 28 nőnek sikerült bepréselődnie egy Mini Morrisba.
Bár a Guinness World Records cég nem ad jutalmat a rekordért, a hírnévből is meg lehet élni, ez a célja a brazil Marcelo Ribeiro da Silvának, aki sorra állítja fel a dekázás közbeni rekordokat, hogy családját eltartsa. Egy alkalommal például 21 pólót vett le magáról, miközben végig a levegőben tartott egy focilabdát.
Rekordkísérletre bárki nevezési díj nélkül jelentkezhet a világon, és hetente legalább ezren meg is teszik. Akadnak folyamatosan megdőlő rekordok, mint a világ éppen legidősebb emberéé – bár a mindenkori legidősebb emberét az 1997- ben, 122 éves és 164 napos korában elhunyt francia asszony, Jeanne Louise Calment tartja –, vagy a világ leghosszabb DJ-maratonja. Az lenne a csoda, ha még senkinek sem jutott volna eszébe megdönteni a rekorddöntés rekordját: az 58 éves New York-i férfi, Ashrita Furman több mint 450 eddigi világrekordjából 160-at jelenleg is tart, és további ötleteken töri a fejét.
Az első Guinness-rekordok még nem az extrém emberi teljesítményekről, sokkal inkább az élővilág és a természet legjeiről szóltak. Az anekdota szerint 1951-ben, Sir Hugh Beaver, az ír Guinness sörfőzde akkori igazgatója vadászat közben azon kezdett vitatkozni barátaival, melyik a leggyorsabban repülő európai madár. Mivel nem talált erre vonatkozó adatot egyetlen könyvben sem, arra gondolt, másokat is érdekelhetne egy kiadvány, amely az ilyen legeket gyűjtené össze. Megbízott a feladattal egy londoni egyetemista ikerpárt, akik összeállították az első rekordok könyvét. A Guinness World Records ma már a sörgyártól réges-rég független vállalat – és a világon az egyik legismertebb márka. Noha székhelye továbbra is Londonban van, tulajdonosa egy kanadai gigacég amerikai leányvállalata. A mostanra 28 nyelven megjelenő Guinness Rekordok Könyve 1955-ös első kiadása óta maga is több rekordot állított fel: nem csak a világon valaha legtöbb példányban eladott könyvsorozat, de az amerikai könyvtárakból legtöbbször ellopott könyv is.
Lángoló utánfutó
A világ legőrültebb Guinness-rekordjai között is előkelő helyet foglal el Halápi Roland 2008-as rekordja: több mint 470 méteren át húzta maga után egy ló, miközben nyaktól lefelé lángolt. Bár a 31 éves kisoroszi fiatalember nem gondolja sem magát, sem a kísérletét „őrültnek”, büszke teljesítményére és megtisztelőnek tartja, hogy számos, a világrekordok közül is a legeket felsoroló összeállításba válogatják be.
„Kaszkadőrként évek óta vállalok tüzes jeleneteket, nem csak lóval. Mindig is izgatott, mi az a határ, amelyet még biztonságban meg lehet közelíteni, úgy, hogy közben sem az ember, sem az állat nincs veszélyben, de még lelki nyomás sem terheli. Három hónapig gyakoroltunk, külön a ló, külön a tüzért felelős szakemberek, és én is. Mikor külön-külön már minden tökéletesen ment, akkor raktuk össze a kísérletet. Számomra nem volt más, mint egy forgatás, de még engem is meglepett az óriási érdeklődés, és az utolsó percig a fülemből csöpögött az adrenalin. A próbákon minden gond nélkül ment, volt, hogy 1 kilométeren át is húzott a ló, ám élesben adódtak váratlan problémák. A tűz még tartott volna, mikor a ló hirtelen lemerevedett és megállt. Ha továbbmegy, akkor most nem beszélgetnénk: ekkorra a combomon már teljesen átégett a védőruha, amit csak akkor vettünk észre, mikor már lebontottak”.
A helyszínen 40-50 ember dolgozott együtt a rekordkísérlet sikeréért, a mentőktől a tűzoltókon át a nemzetközi biztosítók képviselőiig. „Ha csak négyen vagyunk a lóval együtt, valószínű akkor is megpróbálom, de nagyon sokan felajánlották a segítségüket. A Guinness-től végül nem volt jelen senki. Mikor elküldtük nekik az ötletünket, azt mondták, ki se jönnek, mert ez a rekord teljesíthetetlen. De ha készítünk róla felvételeket, több kameraállásból, és lesz a helyszínen olyan személy, aki tanúsíthatja a rekord hitelességét, akkor csináljuk. Mások az oklevélre fél évet is várnak, én öt nap múlva megkaptam, egy személyes levéllel együtt, melyben azt írták, ezentúl ha a Marsra akarok feljutni egy egérrel, akkor is szóljak nekik, feltétlenül eljönnek.”
A világrekordot érő „mutatványt” azóta bemutatták már több jótékonysági rendezvényen is, de a kaszkadőr ma már nem vállalkozna erre: „van egy hat hónapos kislányom, az első számomra a család. Jelenleg saját farmomon gyerekeket tanítok a lovaglás és a lovak szeretetére, emellett egy új sport, az amerikai eredetű Extreme Cowboy Race lovas ügyességi verseny hazai népszerűsítésén dolgozom”.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!