Nem árulunk el nagy titkot, ha azt mondjuk: a vizsgaidőszak – tisztelet a kivételnek – leginkább a puskázók kreativitását teszi próbára. A régi trükkök újbóli bevetésétől a digitális megoldásokig se szeri, se száma a tanulást mellőző módszereknek, és hogy melyiket választjuk, az csak a kedvünktől függ. No meg a pénztárcánktól.

 
Lehet elavultnak mondani a képen látott módszert, de ez maradt a leglátványosabb

A papírfecnis, leskelődős, tankönyvre ülős megoldásokat nyugodtan nevezhetjük a puskázás kőkorszakának, amikor technikai vívmányok híján szüleink gyakorta kényszerültek „emlékeztetőjüket” tolltartójukba, vagy épp ingükbe/blúzukba rejteni. Mai napig hátulütője ezeknek, hogy kellő kézügyesség nélkül a lebukás garantált. Mégse becsüljük le ezt a módszert, hiszen kis terjedelmű szövegek lelesésére még mindig ez a jól bevált trükk. Akinek pedig nem lenne elég saját ötlete, hogyan kell ezt jól csinálni, a Puskázás – Sztorik és ötletek nevű Facebook-oldalról szabadon ellophatja másokét.

„Egy alkoholos filc kell hozzá, egy flakon, és egy ablak. A flakonra felírom a fogalmakat, évszámokat, és cselesen elfordítva kirakom az ablakba. A dolgozat közben kifelé révedve seperc alatt le tudok olvasni bármit, és ha már nem kell, forgatok rajta, hogy a tanár ne lássa” – írja kedvenc stratégiáját az egyik gimnazista lány. Nem kell sokat keresgélni, az interneten számos fórum és honlap foglalkozik például a digitális eszközök bérbeadásával is.

Az SMS az egyik első szárnypróbálgatás volt a vizsgákra bekúszó high-tech hajnalán. Valaha minden addigi módszernél népszerűbbé vált, mára azonban kétségtelenül elavult: az üzenet megírása túl sok időt vesz igénybe, és nehéz úgy csinálni, hogy a tanár ne vegye észre. Ez nem áll fenn a mobilba épített digitális kamera esetében, aminek egyetlen hátránya csupán: egyre több iskola tiltja, hogy tanulóik elővegyék a vizsgán telefonjukat.

A programozható számológépek, palmtopok a segédeszközök élvonalába tartoznak, szövegek és képek tárolására is alkalmasak. A vezeték nélküli fülhallgatók újabb verziói is olyan aprók, hogy szinte lehetetlen, hogy a tanárok kiszúrják őket.

A sasszeműeknek kitalált puskatollban lévő papírra kettes betűmérettel akár három-négy tételt is rátehetünk, és nem kell mást csinálni, mint forgatni írás közben. Extrémebb megoldásnak számít a láthatatlan tintával író toll, amit csak a végébe szerelt UV-lámpa fényénél lehet elolvasni.

Ezek az éllovasok, amelyek közül egy tárgy emelkedik ki toronymagasan: az mp3-lejátszós digitális karóra. Ha pedig az itt felsorolt megoldások nem lennének elegendőek, a Puskázási módszerek felsőfokon című elektronikus könyv már háromezer forintért megrendelhető, és lebukás esetén sem kell aggódni. A szerző pénz-visszafizetési garanciát vállal. Azt azonban érdemes megemlíteni: ha valaki ekkora energiákat öl a tökéletes puska elkészítésébe, ennyi erővel meg is tanulhatná az anyagot.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!