Valószínűleg a legjobban fotózó amerikai dada volt Vivian Maier, s még francia és osztrák–magyar felmenői is voltak. New Yorkban született, Franciaországban nevelkedett, majd Chicagóban dolgozott gyermekfelügyelőként több mint negyven évig. Nem élte meg, hogy képei világhírűek legyenek.
Rolleiflex fényképezőgépével New York és Chicago utcáit örökítette meg az múlt század ötvenes éveitől a kilencvenes évek végéig, de képeit soha nem mutatta meg senkinek. John Maloof történész 2007-ben Chicago régi épületeinek történetét kutatva egy bolhapiaci aukción vett egy doboznyi negatívot 400 dollárért, majd miután észrevette, hogy remekművek vannak a kezében, a több mint 100 ezer negatívot tartalmazó Maier-életművet is megvásárolta – amely az utcai fotográfia műfajának értékes elemévé vált, Maloofot pedig milliomossá tette.
Film is készült a dadáról, június 12-től a hazai mozikban is látható, Vivian Maier nyomában címmel – John Maloof és Charlie Siskel alkotása. A dokumentumfilm a szegénységben és elhagyatottságban meghalt dada történetét meséli el, aki alkalmi munkái mellett fotózott, így dokumentálva a 20. század második felét. Azt mondják róla, úgy használta a fényképezőgépet, mint Van Gogh az ecsetet. Feminista és szókimondó hölgyként ismerték.
Élete végén hajléktalanná vált, a gyerekek, akikre vigyázott, vettek neki egy kis lakást. 2008-ban megcsúszott a jégen, súlyos fejsérülést szerzett, majd egy év múlva meghalt.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!