Valószínűleg a legjobban fotózó amerikai dada volt Vivian Maier, s még francia és osztrák–magyar felmenői is voltak. New Yorkban született, Franciaországban nevelkedett, majd Chicagóban dolgozott gyermekfelügyelőként több mint negyven évig. Nem élte meg, hogy képei világhírűek legyenek.

  <h1>1960. április 7., Florida - Fotó: Vivian Maier</h1>-
  <h1>Vivian Maier: Önarckép</h1>-

1960. április 7., Florida - Fotó: Vivian Maier

- – Kép 1/2

Rolleiflex fényképezőgépével New York és Chicago utcáit örökítette meg az múlt század ötvenes éveitől a kilencvenes évek végéig, de képeit soha nem mutatta meg senkinek. John Maloof történész 2007-ben Chicago régi épületeinek történetét kutatva egy bolhapiaci aukción vett egy doboznyi negatívot 400 dollárért, majd miután észrevette, hogy remekművek vannak a kezében, a több mint 100 ezer negatívot tartalmazó Maier-életművet is megvásárolta – amely az utcai fotográfia műfajának értékes elemévé vált, Maloofot pedig milliomossá tette.

Film is készült a dadáról, június 12-től a hazai mozikban is látható, Vivian Maier nyomában címmel – John Maloof és Charlie Siskel alkotása. A dokumentumfilm a szegénységben és elhagyatottságban meghalt dada történetét meséli el, aki alkalmi munkái mellett fotózott, így dokumentálva a 20. század második felét. Azt mondják róla, úgy használta a fényképezőgépet, mint Van Gogh az ecsetet. Feminista és szókimondó hölgyként ismerték.

Élete végén hajléktalanná vált, a gyerekek, akikre vigyázott, vettek neki egy kis lakást. 2008-ban megcsúszott a jégen, súlyos fejsérülést szerzett, majd egy év múlva meghalt.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!