A ma éjjel zajló 85. Oscar-gála a meglepetések és a rekordok ceremóniája lehet, egyet azonban már biztosan tudhatunk: a zenében és a politikában tarolni fog.

  <h1>Ben Affleck sikerre készül (Fotó: Mario Anzuoni, Reuters)</h1>-
  <h1>Quvenzhané Wallis a legfiatalabb Oscar-jelölt (Fotó: Robyn Beck, AFP)</h1>-

Ben Affleck sikerre készül (Fotó: Mario Anzuoni, Reuters)

- – Kép 1/2

Adele, Norah Jones, Barbra Streisand, valamint a házigazdaként debütáló színész-komikus, Seth Mac- Farlaine felel a jó hangulatért a Los Angeles-i Dolby színházban magyar idő szerint ma éjjel 2-kor kezdődő 85. Oscar-díjkiosztó ünnepségen, melyet az HBO kábelcsatornán mi is élőben követhetünk. Magyar alkotásnak sajnos az idén sem drukkolhatunk, de legalább a jelöltek közt számos tavalyi közönségkedvenc akad, például Ben Affleck izgalmas thrillere, Az Argo-akció, vagy a 007 – Skyfall. A gálaműsor is tiszteleg a 25 éves Bond-franchise előtt, de a show vezérfonalát a musicalek adják majd, a többi közt a Chicago és a Dreamgirls legnépszerűbb betétdalaival – talán, hogy ne üljék meg a nézők gyomrát az idén a jelölések javát begyűjtő politikai drámák és thrillerek.

Rekordokban bővelkedik az idei év már az Oscar- jelöléseket tekintve is. Csakhogy hiába a Nyomorultak az első musical, melyet a Chicago óta a legjobb film díjára jelöltek, az Amerikai Filmakadémia tagjai feltehetőleg inkább a két nagyívű politikai dráma – a történelmi Lincoln és az aktuális Zero Dark Thirty – A Bin Laden-hajsza –, vagy egy harmadik, kisebb léptékű, de annál izmosabb produkció, Az Argo-akció közül választanak győztest.

Meglepetésre akár az osztrák kultrendező, Michael Haneke Szerelem című, Arany Pálmával jutalmazott filmje is nyerhet, bár a filmtörténelemben eddig kétszer fordult elő (utoljára 1955-ben, a Marty című belga filmmel), hogy Hollywood és a cannes-i filmfesztivál zsűrije ugyanazt az alkotást kiáltotta ki a legjobbnak. Legutóbb Roman Polanski A zongorista című holokausztdrámája került közel a kettős győzelemhez, ám épp a Chicago markolta el előle a díjat Los Angelesben. A The New York Times szerint Haneke mindenképp nyerni fog, vagy a legjobb idegen nyelvű film, vagy a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriájában, hiszen az Oscar-szavazók így tiszteleghetnek a művészi filmgyártás bölcsője, Európa előtt.

A női főszereplő kategóriában mindjárt két rekordert, az eddigi legfiatalabb és legidősebb Oscarvárományost is megtaláljuk. A 9 éves Quvenzhané Wallis (A messzi dél vadjai), valamint a napokban 86. évét betöltő Emmanuelle Riva (Szerelem) mindketten bámulatos alakítást nyújtottak, mégis a Los Angeles Timestól a Guardianig az amerikai Jennifer Lawrence (Napos oldal) győzelmét jósolják a kritikusok. A legjobb férfi főszereplő tekintetében viszont szóba sem került más, mint a Lincoln címszerepét játszó Daniel Day-Lewis, aki a kategóriában szerzett harmadik Oscarjával valóban történelmet írhat: a férfiak közt eddig csak Jack Nicholson (két főszerepért és egy mellékszerepért), illetve Walter Brennan (három mellékszerepért) kapott ennyi szobrot.

Az idén a díjra jelölt színészek közt Sally Field, Helen Hunt, Denzel Washington, Robert de Niro, Philip Seymour Hoffman és Alan Arkin is büszkélkedhet már Oscarral. A két legesélyesebb az újrázásra Christoph Waltz (Django elszabadul) és Tommy Lee Jones (Lincoln), akik egymással versengenek a legjobb férfi mellékszereplő szobráért. A legjobb női főszereplőnek járó Oscart illetően nincsenek viták: Anne Hathaway a Nyomorultak Fantinejaként már a Golden Globe-ot osztó hollywoodi külföldi újságírók kitüntetését is elnyerte.

A Golden Globe-on taroló Az Argo-akció (lásd keretes írásunkat a 18. oldalon) Oscaron való sikerében is bizakodhatunk, miáltal Steven Spielbergnek tovább kell várnia az újabb, pallost szorongató szobrocskára – bár a Lincoln már a nyolcadik filmje, melyet a legjobbnak jelölnek, utoljára 1994-ben, a Schindler listájával nyert. Ezúttal épp George Clooney, Az Argo-akció producere állhat helyette a színpadra, akinek ez a hatodik Oscar-jelölése, és rajta kívül csak Warren Beatty mondhatja el, hogy jelölték már a legjobb rendező, producer, forgatókönyvíró és színész díjára is.

Spielberg még megkaphatja a legjobb rendezőnek járó aranyszobrot, de talán akkor sem lesz vigasztalhatatlan, ha a 30 éves Benh Zeitlin nyer, hiszen Spielberg is épp ennyi idősen kapta első Oscarját, mint A messzi dél vadjai ifjú rendezője.

A Katrina hurrikán után, a Mississippi deltájában játszódó kis költségvetésű dráma elbűvölte a Sundance filmfesztivál közönségét, megkapta a legjobb első filmnek adott Arany Kamerát Cannes-ban, ám óriási sikerét megtorpedózta az Amerikai Színészek Céhe, mely „nem tartotta értékelésre alkalmasnak”. Szerencsére az Oscar-jelölők más szempontok alapján mérnek, és esélyt adtak az első játékfilmjét fillérekből elkészítő fiatalembernek, aki ma este ott állhat legnagyobb példaképei mellett – legalább a vörös szőnyegen készült fotókon. A kérdésre, hogy mit csinálna, ha ma nyerne, azt felelte, már megígérte ifjú hősnőjének, Quvenzhané Wallisnak (aki mindössze 6 éves volt a forgatás alatt), hogy elviszi csirkeszárnyat vacsorázni.

Ha nem is gyakori, de előfordult már az Oscarok történelmében, hogy egy film mind a négy színészi kategóriában kap jelölést. Rossz hír az idén kivételezett Napos oldal számára, hogy a négyes győzelem még senkinek nem jött össze, de az is ritka, hogy három szobor egyazon film színészi gárdájához kerüljön. A New York Times szerint amúgy is sötét ló a pszichiátriai kezelt férfi (Bradley Cooper) és a szomszédjában lakó, neurotikus fiatal özvegy (Jennifer Lawrence) egymásra találásáról szóló romantikus vígjáték – akár el is vihet komoly díjakat a „nagyok” elől, avagy épp csak egy villanást ért nyolc jelölése. Bár a Zero Dark Thirty – A Bin Laden-hajsza forgatókönyvét a kritikusok szétcincálták rengeteg ténybeli tévedése miatt, Mark Boal komoly esélyes a legjobb eredeti forgatókönyv Oscarjára. De vele versenyez Haneke és Quentin Tarantino is, akinek Django elszabadul című spagettiwesternje a Ponyvaregény óta a legjobb kritikákat kapta. Tarantino nem is bízta el magát, csupán annyival kommentálta jelölését: „Örülök, hogy meghívtak a partira.”

Partiban nem is lesz hiány a világon egymilliárd tévénéző által követett gálaműsor után sem – már hagyományosan megrendezik a Vanity Fair, a Universal, illetve a Warner Brothers stúdiók, valamint Elton John AIDS-alapítványának pazar bulijait. Akinek ma nem jut a filmakadémia egykori könyvtárosának nagybácsikájára, Oscarra hajazó szobrocskákból, a 45 ezer dollár értékű ajándékcsomaggal vigasztalódhat.

Az Argo estéje?

Az Amerikai Filmakadémia új főigazgatója, Dawn Hudson új stratégiát vetett be. Az Oscar-jelöléseket ezúttal három nappal a Golden Globe-díjkiosztás előtt hozták nyilvánosságra, így akarta elejét venni a szokásos kritikának: az Oscar-szavazókat befolyásolja, hogy ki nyerte a Golden Globe-ot. Az Oscar-jelöléseknél a színészszakosztály csak a színészekre, a rendezők csak a rendezőkre, az operatőrök csak az operatőrökre szavaznak, de mindannyian szavaznak a legjobb filmre. Az Argo-akció bekerült a legjobb kilenc film közé, de Ben Afflecket nem jelölték a legjobb öt közé rendezőkollégái. Így aztán Affleck volt legjobban meglepve, amikor három nap múlva megnyerte a legjobb rendező Golden Globe-ját, majd a legjobb film producereként még egyet. A színészszövetség is másképp gondolta a dolgot, mint az amerikai rendezők, mert ők is Az Argo-akciót értékelték a legjobbnak. Miután az amerikai producerszövetség szintén Affleck filmjét tüntette ki a legjobb film díjával, a rendezők valószínűleg elszégyellték magukat és saját szövetségük, a Directors Guild of America nevében annak a Ben Afflecknek adták a díjukat, akit Oscar-szavazóként nem érdemesítettek a legjobb öt rendező közé. Hogy ez az Oscar-díj sorsa szempontjából mit jelent? A második körben, amikor minden tag az összes kategóriában szavaz, ugyanazok a színészek, producerek és rendezők voksolnak, akik a saját szövetségeik nevében Affleck thrillerjét kiáltották ki az év filmjének. Vagyis papírforma szerint Az Argo-akciójé lesz az Oscar, miközben Ben Affleck az esélytelenek nyugalmával fogja végignézni, melyik kollégája viszi haza a rendezői Oscart, mert ő nincs a jelöltek között.

Návai Anikó (Los Angeles)

Címkék: Oscar-díj, filmkritika

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!