A Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) tudomása szerint az illetékes minisztériumok jelenleg nem adnak pénzt a magyar filmek készítésére, a megkezdett alkotások befejezésére. Azon filmek finanszírozása, amelyek jelenleg készülnek, minden valószínűség szerint magánforrásokból, hitelből és az adókedvezmény igénybevételéből történik.

 
Az Üvegtigris 3.-nak „szerencséje” volt: a film elkészült és be is mutatták

Az MMK 2010 szeptemberében döntési és szerződéskötési moratóriumot hirdetett, amikor is véglegessé vált, hogy a kormányzat 1,5 milliárd forintot zárolt a közalapítvány támogatásából. Azóta szünetel a pénzosztás. A támogatottak köréből ez alól a nagy nevű és idős művészek sem mentesültek. Az alapítvány 2011 januárjában értesítette a kulturális tárcát és a díjazottakat, hogy forrás hiányában, illetve a 2011-es támogatási szerződés aláírásának elmaradása miatt kénytelenek felfüggeszteni a Mozgókép Mestere-díj kifizetéseit.

Azon magyar filmek, amelyek nem készültek még el, de a finanszírozásukról szóló döntés és a szerződés megszületett 2010 szeptembere előtt, anyagi nehézségek miatt állnak. Azoknak az alkotásoknak, amelyeknek MMK-s támogatás volt a gerince, el sem indult a forgatásuk. Ami elkészült, az se biztos, hogy ki van fizetve. Például az Üvegtigris 3-nak, amelyet már régóta játszanak a mozik, állítólag még 64 millió Ft-tal tartoznak. Van 3-4 olyan játékfilm, amelynél döntés ugyan született már, de szerződés nem. Ilyen például Bollók Csaba Kilenc című alkotása. – Ezek mind lógnak a levegőben – fogalmazott az MMK egyik munkatársa. A finanszírozás félbemaradt több tucat dokumentum-, ismeretterjesztő, animációs és kisjátékfilmnél is. Ezekre egymilliárd forint rendelkezésre áll, ennek a sorsáról a minisztérium fog dönteni.

Pro Memoria címmel egy hónapja küldött konszenzusokon alapuló levelet a Magyar Filmművész Szövetség az érintett minisztériumok vezetőinek és a kormány által filmfelelőssé tett, Andrew G. Vajnának. Továbbra is azt kérik, hogy a mozgóképszakma által elfogadott alapértékek mentén tárgyaljon velük a kormány, figyelembe véve az Európai Unió audiovizuális programját is. Levelükre választ még nem kaptak, ugyanakkor Szomjas György, a Magyar Filmművész Szövetség főtitkára lapunknak elmondta: találkozott Vajnával, s a négyszemközti megbeszélésen a producer ígéretet tett arra, hogy szakmai tárgyalásokat is folytatnak majd. – Ha egyszerre csődbe megy 30 producer, az európai szintű botrány lenne, ez Vajna problémája is. A szakma lassan egy éve munka nélkül van, zárolták a számlákat. Úgy látom, még nincs előrelépés, a Vajna által kért 90 napos „türelmi idő” harmada már eltelt. De optimista vagyok. A legfontosabb a jogfolytonosság és a politikának a filmszakmával való együttműködése – nyilatkozta Szomjas.

 

Májusban filmszemle

A 42. Magyar Filmszemlét 2011. május 5–8. között rendezik. Helyszínek: az Uránia Nemzeti Filmszínház, a Corvin és a Puskin mozi, valamint a Gödör Klub. A szemle főrendezője a Magyar Mozgókép Közalapítvány és a Magyar Film­művészek Szövetsége. A szemlére összesen 410 filmalkotást neveztek be, ebből 28 játékfilm, 60 animációs film, 95 kisjátékfilm, 58 tudományos-ismeretterjesztő, 147 dokumentum- és 22 tévéfilm. A májusi filmünnep szerényebb keretek között fog zajlani, mivel a rendelkezésre álló összeg nagyjából a fele annak, amennyiből eddig gazdálkodhattak. Ráadásul nem tudni, hány külföldi újságíró és filmszakember jön el, ugyanis május 11-én kezdődik a cannes-i filmfesztivál. Az anyagi háttér nagy részét dr. Réthelyi Miklós miniszter az NKA 2010-es miniszteri keretéből biztosítja, de a szervezőbizottság további támogatók bevonását is tervezi.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!