Rendkívüli, ám meglepően népszerű megoldással kívánja lakói közérzetét, a város hangulatát javítani a nyugat-pugliai olasz városka vezetősége: körzeti filozófust fogadott, aki filozófiai szemináriumokat tart a lakóknak heti rendszerességgel. A hatezer fős Corigiliano D’Otranto tanácsa szerint az emberek életének rosszabbodását ugyanis nem a gazdasági válság vagy egyéb anyagi problémák okozzák, hanem az, hogy nem szentelnek elég időt az egzisztenciális kérdések feltevésére, valamint az önreflexióra.

Corigliano D’Otranto város Spinozát, Szókratészt, sőt a kortárs filozófust, Ran Lahavot is idéző, 72-es számú tanácsi állásfoglalásában új tisztséget állított fel, a helyi filozófusét, aki heti rendszerességgel tart foglalkozásokat az érdeklődő városlakóknak. A város vezetősége más megoldásokkal is igyekszik gondolkodásra serkenteni a polgárokat: az épületek falait például szórólapokkal ragasztották tele, amelyek olyan elgondolkodtató kérdéseket szegeznek neki az arra járóknak, mint: „miért születtünk e világra?”, vagy „mi a félelem?”.

A városka felavatta interaktív filozófiai sétányát is. A korzón beszélő kanapékat helyeztek el, amelybe beleülve mély gondolatokat hallgathatnak az érdeklődők. A sétány melletti, állandó sötétségbe burkolózó parkban pedig nyugodtan elmélkedhetnek a lakosok. Arra a kérdésre, hogy miért ezzel a szokatlan megoldással kísérletezik lakóin a városvezetőség, talán választ ad az, hogy Ada Fiore polgármesternő végzettsége szerint filozófia tanár, ráadásul a városban népes görög nemzetiségű kolónia is él. Sokan aggódva figyelik a település életének alakulását: a Puglia tartománybeli pszichológiai társaság feje a városvezetésnek címzett levelében például nemcsak félrevezetőnek, hanem egyenesen veszedelmesnek nevezi a vállalkozást. Ada Fiore városvezetőt azonban aligha rettentik el a vészjósló üzenetek. Magabiztosságát táplálja, hogy a helyi filozófus péntekenként tartott, fejenként tizenöt eurót kóstáló tanácsadásai a kezdetektől fogva telt házasak, csakúgy, mint a vendégelőadók által tartott szemináriumok is. A helyi hivatásos elmélkedő, Graziella Lupo, akihez zömében emberi kapcsolatokat pedzegető problémákkal fordulnak, a konzultációkat a szókratészi dialógusokhoz hasonlítja, és meggyőződése, hogy azok, akik a tanácsadások káros hatását hangsúlyozzák, egyáltalán nem látják át a kísérlet lényegét.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!