A gazdasági válság a műkincspiacot sem kímélte, ennek ellenére három festmény is 20 millió forint feletti áron kelt el a Budapesti Kieselbach Galéria szerdai aukcióján, ahol rég nem látott különlegességeket is megcsodálhatott a közönség.

 
Kondor Béla: a Huszárcsákos vitézek csíkos zászlóval

A Marriott Hotel különtermébe még pótszékeket is be kellett rakni, hogy elférjenek az érdeklődők. A többség nem vásárolni érkezett, sokan csupán megcsodálni jöttek a 155 képet, például Gulácsy Lajos Fátyolos nő című festményét, amelyet egy évszádos rejtőzködés után most láthatott először a nagyközönség. A mű, amelynek színeiről, méretéről ez idáig csupán leírások és egy régi fekete-fehér fotó alapján voltak fogalmai a művészettörténészeknek, utoljára 1912 tavaszán volt kiállítva egy Váci utcai műteremben.

Az aukción megjelentek visszafojtott lélegzettel nézték végig a legmagasabb áron, 26 millió (jutalékkal együtt 31,2 millió) forintért elkelt festmények – Ziffer Sándor Napfényes nagybányai udvar és Vaszary János Matrózok című művei – eladásánál kialakult parázs licitcsatát, de tapsban törtek ki akkor is, amikor Nagy Károly Hajnali séta című kisméretű képe a kikiáltási árának 12,5-szereséért, 1 millió forintért kelt el. Az árverés kínálatában szereplő képek 88%-a elkelt, ami nagy sikernek számít – tudtuk meg Einspach Gábortól, a galéria munkatársától. „A korábbi árveréseinken akár 250-300 tétel is szerepelt, jelenleg azonban ez a 150 körüli tételszám, amit elbír a piac. A műkereskedelem az elsők között érzékeli a pénzügyi válságot vagy a gazdasági rossz hangulatot. Nyugat-Európában, Észak-Amerikában már felülmúlja a 2007-es szintet a műkincspiac teljesítménye, Magyarországon erre egyelőre nem lehet számítani” – mondta. Vannak olyan gyűjtők, akik nem vásárolnak a válság kezdete óta, mások viszont éppen most kezdtek el gyűjteményt építeni, mivel most a szemfüles vásárlók egészen kiváló műveket is találhatnak jó áron a galériákban.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!