A táboroztatás nem csak megoldás a gyermekfelügyeletre, és nem csupán szórakozás a szünidőben sokszor unatkozó nebulóknak. A közös tábortűzi éneklések, kirándulások, kalandok során a gyerekek érzelmi világa és személyisége is rengeteget fejlődik.
Szinte valamennyi sportág iránt érdeklődőknek ajánlanak már táborokat, a tenisztől a kosárlabdáig, a focitól a golfozásig. A legnépszerűbb sporttáborok közül is a legtöbben az úszótábort választják. Itt a gyerekek egyszerre mozoghatnak a szabad levegőn és pancsolhatnak a vízben, tehát igazi nyaralásélményt kapnak. Egy másik népszerű, bár csaknem kétszer ilyen drága lehetőség a lovastábor. A lovaglás jó hatással van a központi idegrendszerre, fejleszti a mozgást és az egyensúlyt.
Emellett a természet és az állatok közelsége is pozitív élmény, különösen a városi gyerekek számára.
Míg a hangszeres táborokba inkább azokat várják, akik már nem teljesen kezdők, a tematikus táborokban – mint a nomád-, a kalóz-, a középkori lovag-, az indián-, a természetbúvár-, a kézműves-, a fotós vagy a színjátszótáborban – bármelyik gyermek feltalálhatja magát, akinek ilyen irányú az érdeklődése.
Sokan éveken át járnak vissza ugyanabba a táborba, mert nem szeretnének egy vadidegen hellyel kockáztatni. Ha mégis, akkor alaposan „lenyomozzák” az ismeretségi körben vagy az interneten lelt ajánlatokat. Az étkezés is sarkalatos szempont, talán ezért is hirdeti magát már több táboroztató dietetikus által összeállított menüvel. Bár a legtöbb helyen adnak testvérkedvezményt, általában ez csupán 2-3 ezer forint.
A nyári tábor sokszor nem pénz kérdése, hiszen még a hátrányos helyzetű gyerekeknek is szerveznek államilag támogatott, akár teljesen ingyenes táborokat. A sajátos nevelési igényű és a fogyatékkal élő gyerekek szülei azonban jóformán csak abban bízhatnak, hogy a gyereket év közben is fogadó óvoda vagy iskola szervez nyári programot. Különben lehetőség is alig akad számukra, nem hogy választék.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!