Nincsenek hosszú távú káros következményei a kisbabák fejlődésére az úgynevezett „felügyelt sírásnak”, ha a szülő jelen van, de nem vigasztalja meg a gyereket. Mi több, a gyermekágyi depresszió kialakulásának lehetősége is csökken azoknál a nőknél, akik nem kapják fel az első hangra, hanem egy ideig, de öt percnél nem tovább hagyják sírni a gyerekeiket – derül ki a Journal of Pediatricsban publikált ausztrál kutatásból.
A csecsemők 30 százaléka nehezen alszik el vagy gyakran felébred éjszaka, ez pedig az egész család, de elsősorban az édesanya számára megterhelő: kimerültséget, gyermekágyi depressziót, illetve az anyatej korai elapadását okozhatja. Ha hosszú ideig fennáll, a gyerekeknél később magatartászavarok kialakulásához is vezethet. A gyereksírás frusztrációt, haragot, agressziót válthat ki a szülőből. A leggyakoribb bántalmazási forma a baba rázása, amely maradandó agykárosodást vagy halált is okozhat. Ezért különösen fontos, hogy a sírást megfelelően tudják kezelni a szülők. Eddig az volt az uralkodó tudományos álláspont, hogy ne hagyjuk sírni a gyereket, mert a stresszes állapot még akkor is kitart, ha a kisbaba végül elalszik. A melbourne-i egyetem tudósai azonban arra jutottak, hogy ez csupán rövid távú eredményt hoz, a megfelelő altatási és megnyugtatási rutin kialakítása ellenben hosszú távon megelőzheti az alvási problémákat.
Ötéves kutatásukban 326, kezdetben hét hónaposnál idősebb csecsemő vett részt, édesanyjával együtt. Abból indultak ki, hogy a gyerekek, akárcsak a felnőttek, többször is felébrednek éjjel. Megfigyelték, hogy gyakoribbak az alvási problémák azoknál a gyerekeknél, akiket ilyenkor felvettek, ringattak, szoptattak, mert minden egyes ébredéskor ugyanezt a figyelmet várták el. Ezért arra kérték az anyákat, ne vegyék fel rögtön a babájukat. Ha a csecsemő öt perc után sem nyugodott meg, az anyák röviden megvigasztalhatták, ezután tíz, majd húsz perc elteltével újra bemehettek hozzá, ha erre szükség volt. Egy másik módszert is vizsgáltak, amikor a szülő a gyerekszobában marad, míg a kisbaba elalszik, de nem veszi fel. Mindkét technika hatásosnak bizonyult a gyerekek megnyugtatásában.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!