Ha a hallókészülék már nem elég, az igen súlyos hallásvesztésen ma már egy műtét is segíthet.

Leesett a tappancs? Tartsd csak ide a fejecskéd, visszateszem! – mondja az apuka, s rutinos mozdulatokkal kisfia kobakjára illeszti a vékony vezetékkel a fülecske mögé kunkorodó beszédprocesszorhoz csatlakozó elektromágneses jeladót. Az igencsak huncut tekintetű és élénk mozgású Péterke édesapját a szeptember utolsó hétvégéjére eső hallássérültek világnapja kapcsán kerestem föl. A hároméves kisgyerek súlyos hallássérült… volt. Öt hónapja viseli a füle mögött új „hallószervét”, a cochleáris implantátum (CI) néven ismert műtéti eljárás során elhelyezett kis műszer külső egységét. Remekül hall vele, mindent ért – mintha csak egy ma épp trendinek számító iPod görbülne a füle mögött. A beszéde is rohamosan fejlődik, 6-7 éves korára szinte megkülönbözhetetlen lesz kortársaitól.

„A CI kétoldali súlyos fokú hallássérült gyermekeknek és felnőtteknek javasolható hallásjavító műtéti eljárás – avat be a nem közismert művelet részleteibe Fejes Gabriella, az ELTE Speciális Gyakorló Óvoda és Korai Fejlesztő Módszertani Központ gyógypedagógusa. – Azoknak segít, akiknek hallása 80 dB, illetve annál rosszabb értékeket mutat a beszédtartományban (250-4000 Hz). Ilyen fokú sérülés esetében a legmodernebb hallókészülékek sem tudják biztosítani a hangzó beszéd megértését.” A szurdopedagógus kiemeli, mennyire fontos a hallássérülés súlyosságának minél korábbi felismerése. „Magyarországon sajnos még mindig gyakori probléma, hogy a hallássérülést későn diagnosztizálják. Az első két év az idegrendszeri fejlődés legfontosabb két éve, ha ebben az időszakban történik meg a szakszerű ellátás, fejlesztés, és szükség esetén a CI-műtét, akkor sokkal kisebb energiabefektetéssel lehet megfelelő eredményeket elérni.”

A CI-műtéten átesett, vagy azt fontolgató családok civil szervezete, a Magyar Cochleáris Implantáltak Egyesületének elnöke, Megyeri Tímea tevékenységük legfontosabb céljaként éppen azt említi, hogy Magyarországon minden szülészet rendelkezzen megbízható objektív hallásszűrő berendezéssel, így segítve a hallássérülés korai felismerését. Tímea kislánya, Panni méhen belüli fertőzés következtében már siketen született. „A CI-vel jelenleg 30 dB-es a hallásküszöbe, fantasztikus élmény látni a fejlődést, ahogy elkezdett a hangokra figyelni, majd egyre több mindent megértett, és most kezdi mondani első szavait.”

Péterke otthon büszkén mutatja fel a barátságos és élénkszínű rajzokat tartalmazó könyvecskét – melynek ő a főhőse. Anyukája, Benyovszky Anita – aki a kisfia hallásvesztésének felfedezése óta több mint 2 éve vezeti blognaplóját – írta és rajzolta a Péterke hallani fog című, szeptemberben megjelent gyerekeknek szóló lapozót. „A bloghoz hasonlóan – ami a szülőknek ad támpontokat – nagy segítséget tud nyújtani a kisgyerekeknek, hogy ennek segítségével megértsék, mi is történik velük, amikor hallókészülék viselésére kényszerülnek – mondja a szerző. – De természetesen a halló gyermekközösségek számára is hasznos lehet, hogy elfogadják, megértsék játszópajtásuk »különlegességét«”.

Címkék: egészségügy, gyermek

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!