A mai napra esik a házasság világnapja. Most még van mit ünnepelni, elképzelhető azonban, hogy egy-két évtized múlva kihúzhatjuk a piros betűs ünnepek listájáról ezt az alkalmat. Harminc év alatt ugyanis ciki házasodni a mai magyar nők körében. Ez a következtetés vonható le legalábbis abból a legfrissebb statisztikából, amit az ENSZ az európai nők házasodási szokásairól készített.

 

A tanulmány szerint a legkorábban, 23 éves korukban az ukrán és albán hajadonok adják be a derekukat. A norvég, svéd vagy francia lányok ezzel szemben átlagosan 32 éves korukig kéretik magukat. Az ír, holland, szlovén és dán hölgyek 31 évesen kerítenek sort a menyegzőre. A magyar nők többsége harmincéves korára találja meg az igazit.

A statisztika arra enged következtetni, hogy minél jómódúbb társadalomban él egy lány, annál később mondja ki az igent. Kamarás Ferenc, a KSH elemzője szerint a szegénység vagy gazdagság fontos, de csak az egyik magyarázó tényezője az első házasságkötés életkorának. E mögött a női képzettség, iskolázottság, a végzettségi fok, valamint a női foglalkoztatottság szintje, színvonala állhat. 2009-ben például Magyarországon az általános iskolát sem végzett és az egyetemi végzettségű nők életkora között 5,2 év volt a különbség az első házasság megkötésekor (24,1, illetve 29,3 év).
Délen többnyire öt évvel korábban kerül sor a lagzira, mint a skandináv államokban. Kamarás Ferenc szerint itt kulturális tényezők, a hagyományok, a családi élettel kapcsolatos felfogások és társadalmi normák játszanak fontos szerepet. A délieknél a hagyományos családfelfogás, több generáció együttélése a jellemző.

Husz Ildikó, az MTA tudományos munkatársa ezt a jelenséget azzal magyarázza, hogy a déli országokban az európai átlaghoz képest jobban támogatják a többgenerációs családokat. Emellett fontos, hogy míg északabbra tart a szekularizáció, az elvallástalanodás folyamata, addig ez a déli országokban kevésbé jellemző.

Nem meglepő tehát, hogy az itáliai tengerpartok tipikus figurája, a napolajtestű harmincas amorózó esténként a „Mamma” által megvetett ágyban hajtja álomra fejét.

Északon egészen más a helyzet: a skandináv országokban kitolódott a férjhezmenetel időpontja, sőt, emellett egyre gyakoribb az élettársi kapcsolatban, házasságon kívüli gyerekvállalás. A skandináv modellben a férfiak jóval nagyobb szerepet vállalnak a gyereknevelésben is. Erre az is ösztönzi őket, hogy akkor kapják meg a gyes teljes összegét, ha a két szülő csaknem egyforma időt tölt el az újszülöttel.

Kamarás Ferenctől tudjuk, hogy Magyarországon a mai harmincéves nők mintegy fele hajadon. Ez több mint két és félszerese a tíz évvel ezelőtti, és több mint ötszöröse a húsz évvel korábbi arányoknak. Egy részük élettársi kapcsolatban, vagy úgynevezett látogató párkapcsolatban él, tehát tartós kapcsolatot ápol, ám nem él együtt a másik féllel. Egy jelentős hányadnak viszont nincs párkapcsolata. A „szingli” jelenség nem mindig önként vállalt életforma, gyakran akaratlanul, a lehetőségek hiánya vagy az elvárások és igények magas szintje miatt sodródnak bele a fiatalok. A „házassági piacon” fokozódik a feszültség, mert a nők már gyakran képzettebbek, mint a hasonló korú férfiak, nem találnak az igényüknek megfelelő partnert. Az önálló lakással, magas pozícióval és jövedelemmel rendelkező nőknél és férfiaknál előfordulhat akaratlagos „szingliség”, de a tudatosan vállalt tartós párkapcsolat nélküli életforma valószínűleg csak kevesükre jellemző, minthogy az a magatartási minta is, hogy gyermek kell, de férj nem.

Husz Ildikó szerint a ma fennálló házasságkötési tendenciák nagy valószínűséggel tartósak maradnak. Ennek következménye lehet akár az is, hogy a nők több mint fele hajadonként fogja leélni az életét. Ráadásul a Facebook, és más hasonló karakterű portálok, közösségformáló erejük ellenére csak tetézhetik a bajt, és elősegíthetik a hajadonok számának növekedését. Egy kanadai egyetem kutatói tanulmányukban ugyanis felfedték, hogy a Facebook használata növeli a féltékenységet. A felhasználók minél többet időznek az oldalon, annál gyakrabban kattintanak párjuk adatlapjára, olyan információk után kutatva, amelyek féltékenységüket táplálják.

A magyar társadalom meglehetősen konzervatívnak mondható a párkapcsolati viszonyok tekintetében. A házasságok és az élettársi kapcsolatok fénykora emellett úgy tűnik, lejárt, Nem lenne meglepő, ha az elkövetkezendő pár évben fellendülne a kisállat- kereskedések forgalma, ismét divatba jönne a kötés, horgolás és a bingoklubok látogatása.

Címkék: gyűrű, házasság

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!