Ezúttal söpörjük kicsit a házunk táján. A média nyelvét gyakran csúfítják a terpeszkedő kifejezések. A cselekvést, a történést egyetlen találó ige helyett terjengősen, körülményesen, bürokratikusan fejezzük ki, legtöbbször úgy, hogy egy igéből képzett névszót (pl.: -ás, -és végű főnevet) egy másik igével kapcsolunk össze.
Néhány példa: kifejezését adta sajnálkozásának; felelősségre vonást alkalmaz; fellebbezéssel él; javítást eszközöl; tárgyalást folytat; letartóztatásba helyez; kifejezésre juttat; ellenállást fejt ki; megállapítást nyer; tájékoztatást nyújt egyetértésre talál; javaslatot tesz stb. Ezek a veszélyes igék természetesen nemcsak igéből képzett névszóval, hanem más szóval összekapcsolva is terjengőssé tehetik a stílust. Pl.: „az adatok ellenőrzését végzi” = az adatokat ellenőrzi stb. Néha nehéz feloldani erőltetettség nélkül, ha már leírtuk; például ha valaki „elfogadható munkát végez”, nem javíthatjuk arra, hogy dolgozik, munkálkodik. Felesleges és hibás nagyság helyett nagyságrendet, ülés helyett ülésszakot, feltétel helyett feltételrendszert, hang helyett hangvételt, cél helyett célkitűzést írni.
Ugyanilyen bántóak a jelentéstani hibák is.
Gyakran használjuk az uralt az uralkodik helyett, az egyházfit a papi személy megnevezésére, holott az egyházfi nem pap, hanem sekrestyés. A kies szép helyet jelent, de csúnya, félreeső helyre mondják. Terjed, hogy az úr helyett úriembert mondanak, miközben nem minden úr úriember is egyben. Összetévesztik az adaptált kifejezést az adoptálttal, a sommás ítéletet a summás ítélettel.
Alapvetőt mondunk, amikor szebb a (= fő, döntő, elemi, legfontosabb); betud (= tulajdonít); miszerint pl.: „ismertette a programot, miszerint…, helyesebben: amely szerint „elmondta, miszerint”, helyesen: elmondta, hogy; behoz (= pótol); köztudott (= köztudomású, ismeretes); egyben (= egyúttal, egyszersmind); feltétlenül (= okvetlenül); gyakorlatilag (= valójában); hiányosság (= hiány, hiba, fogyatékosság). A számos kifogástalan szó, de azt ne hagyjuk, hogy szinonimáit (számtalan, sok, rengeteg, tömérdek stb.) teljesen kiszorítsa! Cél helyett sokszor célkitűzést írunk; ez utóbbi csak abban a ritka esetben helyénvaló, ha valóban a cél kitűzésének aktusára utalunk. Kiváltképp rossz a „célkitűzést megvalósít”! Más a napirend, s más a napirendi pont. (Hiba tehát azt írni, hogy „az ülés második napirendje”.) Magyarország Kelet-Közép-Európában van (Közép-Európa keleti részén), nem pedig Közép-Kelet-Európában (Kelet-Európa közepén).
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!