Az egyszerre rajongást és botrányt keltő amerikai bemutató után két héttel nálunk is levetítette a Discovery a Cápák hete adrenalinserkentő műsorfolyamát: napi egy órán át nézhettük a tűhegyes fogakat, élettelen szemeket, rejtélyes mélytengeri árnyakat bemutató ismeretterjesztő filmeket.

A 27. éve sugárzott, a Superbowllal vetekedő népszerűségű Cápák hete eredeti célja a tévhitek eloszlatása és a kipusztulás szélén álló faj megmentése volt. Aztán rájöttek, hogy jóval több nézőt érdekel, ha B kategóriás akciófilmes stílusban, soha nem látott kameraállásokból, minél vérfagyasztóbb körítéssel mutatják be szegény cápákat, amikből Hollywood már úgyis mitikus szörnyeket csinált.

Spielberg Cápa-filmje óta hiába is próbálnának megnyugtatni bennünket azzal, hogy évente legfeljebb 3-4 embert esznek meg, míg mi több ezer példányt pusztítunk el belőlük. A cápa a sötét mélységekből leselkedő, ismeretlen veszély szimbóluma és kulturális toposza lett, valamennyi tudatalatti szorongásunkat rávetíthetjük.

Minden adás arról szól, minél nagyobb, minél ijesztőbb cápákat tudjanak bemutatni, és rávegyék őket arra is, hogy harapjanak bele a kamerába, vagy legalább lökdössék a búvárok vasketrecét.

Módszeresen szítják a feszültséget, úgy adagolják a fordulatokat, akár egy krimiben, és drámai hangeffektekkel hozzák ránk a frászt. El is nevezik az állatokat: Megalodon, Kolosszus és a legszerencsétlenebb „Vén Hitler” nyomát az egész világ óceánjain át követték a stábok az elmúlt évben, és holtbiztos, hogy jövő nyárig se hagyják őket békében.

Az igazi tudósok (nem a tévében szereplő „szakértők”) eközben dühöngnek, hogy csak ártanak a cápáknak ezzel az áltudományos, szenzációhajhász cirkusszal, ráadásul sérüléseket okoznak a műsor kedvéért zaklatott állatoknak.

Szomorú tény, hogy a Cápák hete miatt a világon egyre több étterem menüjére kerül fel a cápahús, ám ezért már kevésbé a tévét, mint inkább az emberi gyarlóságot okolhatjuk.

(CÁPÁK HETE,
DISCOVERY CHANNEL)

Címkék: távkapcsoló

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!