Egymást érik az esküvő-kiállítások – köztük az egyik legnagyobb most hétvégén a Papp László Budapest Sportarénában –, és hamarosan megkezdődik a menyasszonyok ádáz küzdelme a helyszínekért, ruhákért, gyűrűkért. Szinte ugyanolyanokért. Mit tehet az, aki valami különlegesre vágyik?
Húsleves, az kell, hangzott szinte egyszerre a rokonok szájából a felkiáltás, s közben olyan arcot vágtak, mintha most vallottam volna be a Kennedy-gyilkosságot. Pedig csak azt mondtam, nem ragaszkodnék a hagyományos esküvői menühöz. Azóta eltelt néhány hónap, végignéztem több ezer menyasszonyi ruhát, szalonok százainak kínálatát, és kaptam már röhögő- meg sírógörcsöt a felhozatal és az árajánlatok láttán. Nálunk az esküvő mottója: „Ez a szokás”.
Hogy a magyar menyasszonyok gondolkoznak- e sablonosan az esküvőről vagy a kínálat miatt szűkültek be ennyire a lehetőségeik, az a tyúk meg a tojás problematikája, de hogy szinte képtelenek vagyunk kilépni az abroncsos ruha, emeletes torta, „Sej, ribizli” szentháromságából, az tény. Legyen minden nagyobb, hosszabb, csillogóbb.
A leendő anyós jó eséllyel már akkor is sokkot kap, ha meghallja, hogy a menyasszonyi ruha nem lesz teljesen fehér. Apropó, ruha: kardinális kérdés, a kínálat mégis meglehetősen egysíkú. Vajon miért gondolják, hogy mindenki sütibabának akar öltözni? Ara legyen például a talpán, aki rövid, ne adj’ isten, nadrágos összeállítást szeretne, és itthon talál is megfelelőt.
Csokor az örömanyának, a hivatalba, az autóra, a koszorúslányoknak, a templomba és a főasztalra is – nem tudom, hogy a virágillatba fulladnék-e bele szívesebben, vagy a virágkereskedő számlája nyomán előtörő könnyeimbe. Aztán ott a másik neuralgikus pont: a tánc. A rokonság idősebb része elképzelni se tud egy lagzit mulatós nélkül. Választhatunk: a násznép fiatalabb fele fog kínosan mosolyogva egy helyben ülni egész este, vagy pallérozzuk kissé a Bunyós Pityura optimalizált vendégek ízlésvilágát. Esetleg bevetjük az ABBA Goldot.
Amíg el nem kezdtem a szervezést, azt hittem, rózsaszirmokkal meghintett sárga köves úton fogok betipegni az anyakönyvvezető elé, pajkosan összekacsintva a meghívottakkal. Aztán felébredtem, mert szembesültem az elvárásokkal, amik nyilván a legtöbb magyar menyasszony készülődését megmérgezik: Marika unokájának uszályos ruhája volt, gyémántos gyűrűje, és négyféle sült húst szolgáltak fel! Hát, itt tartok most. Adagolom, hogy nem lesz hosszú ruha, hat fogás és tűzijáték sem. Csak mi, együtt, szeretetben, békességben, ha ugyan idegösszeroppanást nem kapok addig, mikor a huszadik csokiszökőkutat akarják rám tukmálni ahelyett, hogy egy normális fehér cipőt mutatnának.
Ja, húsleves, az lesz. Biztos, ami biztos.
Mobil pap, golfpálya, Elvis – az üdítő kivételek
Aki nem akar beállni a sorba, annak érdemes az interneten elkezdeni a kutakodást. Az eskuvonklesz.hu szervezésében például a párok elkészíthetik egymás gyűrűjét – a folyamatról fotósorozatot is kapnak. A dekorációt illetően is legyünk kreatívak (és előrelátóak): aki örökre meg szeretné őrizni menyasszonyi csokrát, válasszon agyag- vagy habvirágot – a megszólalásig élethűek! A szertartás helyszíne talán a legfontosabb eleme egy esküvőnek. Magyarországon számos apró, ódon kápolna áll – festői helyszín a templomi szertartáshoz, csak egy mobil pap és némi szervezés kell hozzá. Mivel az anyakönyvvezetők nem kockáztathatják az anyakönyv épségét, léteznek szertartásmesterek, akik hivatalosan nem adhatnak össze senkit, de úgy csinálnak, mintha: olyan szöveggel, olyan ruhában, amilyet csak óhajtunk. Bár vélhetően kevés rokon követne bennünket egy ejtőernyős ugrásra vagy búvárkodásra, a látványos esemény köré bátran szervezhetünk egy laza hangulatú partit – ki tudja, éjfélre talán a nagyinak is kedve támad bungee jumpingolni.
A tematikus esküvők is egyre népszerűbbek: aki rockabilly hangulatra vágyik, férjhez mehet az Álomautó Múzeumban, futballőrültek pedig kedvenc csapatuk stadionjában is esküdhetnek. A János-hegyi Erzsébet-kilátó felszentelt hely, így ott egyházi és polgári esküvő is tartható (a násznép alul kivetítőn nézheti a ceremóniát). Hajó, csónak, hőlégballon, repülő, bérelt villamos, helikopter is szóba jöhet szállításra és az igen kimondására egyaránt. Vállalkoznak esketésre hazai és külföldi luxushotelek, múzeumok, várromok, borospincék, a szombathelyi Történelmi Témapark, a zsirai golfpálya és a budapesti Csokoládémúzeum is – egy Eger melletti szállodában pedig afrikai hangulat várja a násznépet. A szórakoztatás is sokféle lehet: csoki- és pezsgőszökőkút, tűzijáték, tűzshow, popsztárok és kamarazenekarok egyaránt megrendelhetők – csupán pénzkérdés az egész.
Hogyan spóroljunk?
Amerikában egy átlagos esküvő költsége 4,6 millió forint, ugyanez Nagy-Britanniában majdnem 7,2 millió, Franciaországban pedig feleennyi. Nálunk ennél kevesebb, de még így is brutális kiadásokba verhetjük magunkat. Mielőtt bármire rábólintunk, gondoljuk át: vajon tesz hozzá annyit az élményhez, látványhoz, hangulathoz, amennyibe kerül, vagy egy év múlva a kutya se fog emlékezni rá? A méregdrága szalonok helyett vásárolhatunk ruhát online, a haszon dupla: különlegesebb zsákmányhoz juthatunk ugyanannyiért, de leggyakrabban töredékáron. Idehaza méretre lehet igazíttatni a nagy napra. A karikagyűrűk költségkímélő alternatívája lehet a wolfram, titán vagy acél – ezek az anyagok nemcsak jóval olcsóbbak, de sokkal ellenállóbbak is. Számtalan honlap szakosodott az ügyeskedő menyasszonyokra: sablonok, ötletek, minták, leírások vannak dögivel, hosszú téli estéken lehet szabni-varrni, hajtogatni – akár súlyos tízezreket spórolhatunk a dekoráción! Ugyanez áll a virágra is: vad- vagy kerti virágok felhasználásával jelentősen lefaraghatjuk a számlát.
Esküvő – másképp
Klenovszki Mimi Magyarország első, vintage, azaz régies látványvilágú esküvőre szakosodott rendezvényszervezője. Mint mondja, itthon is egyre több a bátor pár, de a külföldiekhez képest a magyar házasulandók kevésbé mernek szembemenni a szokásokkal, elvárásokkal. „Pedig ez a nap elsősorban a párról kell, hogy szóljon, ezért azt szoktam súgni ilyenkor a menyasszonynak, hogy hallgasson a szívére. Persze vannak kompromisszumok, amik beleférnek, sőt. Viszont egy feszengő, másoknak megfelelni akaró menyasszony mire emlékszik majd vissza az esküvőjéről? Arra, hogy ez volt a nap, amikor ezerszer sóhajtott fel, ó, bárcsak vége lenne már!” Az esküvőszervező épp ezért mindig azt tanácsolja párjainak: „Találjanak egy olyan témát, egy stílust, amivel tiszta szívükből azonosulni tudnak. Utána már könnyű lesz mindent ehhez igazítani. És: a kevesebb néha több!” Minderről mindent megtudhat bárki a február 7-én nyíló Vintage Esküvői Pop-up Szalonban a HALASZEVA Showroomban, akol a KNIFF, Halász Éva és Sármán Nóra ruháin kívül kiegészítők és dekorációs ötletek is láthatók majd.
Az idei külföldi trendek
Dekoráció terén a pasztellszínek hódítanak, különösen a mentazöld, és egyre divatosabb a vintage és rusztikus hangulat. A bátrabbak élhetnek az élénk, akár neonszínű kiegészítők adta lehetőségekkel. Épp a brutálisan magas árak miatt vállalkoznak egyre többen a DIY, azaz „csináld magad” esküvőre, ahol a leleményes ötletek és a kézzel készített apróságok, díszek dominálnak. Külföldön már nagy divat a környezettudatos esküvő: second hand ruhák, újrafelhasznált papírból készült meghívók, helyi alapanyagok – akár még spórolhatunk is azzal, hogy zöldre váltunk! Anyagok tekintetében a tüll helyét átveszi a csipke, a szabásvonalak pedig zártabbak. A legkedveltebb virág idehaza még mindig a rózsa, ám külföldön évek óta tombol a bazsarózsaláz. A betonkemény, csicsás kontyok helyett idén a laza fonatok, a virágdíszek, a romantikusan könnyed hajviseletek hódítanak.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!