Az Iparművészeti Múzeum életveszélyessé vált homlokzatát felállványozták, a januárban kapott 60 millió Ft-ból a legsürgősebb javításokat hajtják végre. Így a múzeum homlokzatának közvetlen életveszélyt okozó állapota ugyan megszűnik, ám a teljes rekonstrukcióra 12-14 milliárd forintra lenne szükség. Hogy miből lesz erre pénz, azt az újabb öt évre kinevezett főigazgató, Takács Imre sem tudja. A múzeum évi 650 millióból tudna működni, idén 495 millió Ft-ot kapott, s ebből is 61 millió zárolását tervezi a minisztérium.

 
Az életveszély hamarosan megszűnik, a múzeum addig is zavartalanul működik

– Az intézmény fejlesztési tervén dolgozunk, szakértői vélemények készülnek, a koncepciót március 15-ig kell leadnunk a minisztériumnak, a kormány pedig azt ígérte, még ebben a hónapban döntést hoz a rekonstrukcióval egybekötött fejlesztésről – nyilatkozta a VH-nak Takács Imre főigazgató.

A tervek szerint a múzeum fejlesztése együtt történne a műemléki rekonstrukcióval, így egy 10 ezer négyzetméternyi kiállítási felület jönne létre, aminek jelenleg az ötöde létezik a Lechner Ödön tervezte Iparművészeti Múzeumban. Korszerű fogadótereket, kávézót, könyvesboltot is kialakítanak majd. A „példakép” a jelenleg újjáépülő londoni Victoria and Albert múzeum.

– Nem zárunk be az építkezés alatt, sőt újabb kiállításokkal készülünk. Épületen belül fogunk költözködni, ugyanis sokkal bonyolultabb és drágább lenne őrzött raktárakat és irodákat bérelni. A második világháború és az 1956-os események súlyosan megrongálták az épületet. Egyik esetben sem szakszerűen állították helyre, s jól látszanak a háborús nyomok is. A repedt épületplasztikai elemeket a fagy még tovább rombolja, ami a veszélyhelyzetet tovább súlyosbítja. Sajnos egy ideig nem lesz szép a homlokzat, már csak az épület körüli védőállvány miatt sem, ráadásul valószínűleg a kupola jelenlegi kilátótornyát is el kell távolítani egy időre – magyarázta az intézmény vezetője.

A főigazgató a nehéz anyagi helyzet ellenére sem tervez elbocsátást, néhány, már nyugdíjas munkatárstól azonban kénytelen megválni. A kormány múzeumi negyed elképzelését nem ismeri, de azt mondja, ami a sajtóban megjelent, abból úgy véli: mindez az Iparművészetit nem érinti.

Takács Imre múlt héten Zágrábban, az ottani iparművészeti múzeum vezetőivel találkozott, s egy jövőbeni együttműködésről állapodtak meg. Nyáron a híres Marton-féle porcelángyűjtemény érkezik szintén Horvátországból Budapestre. 2012 tavaszán pedig a londoni Victoria and Albert Museum mutatkozik be egy 500 tárgyból álló válogatással. Jelenleg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fiatal iparművészeinek kiállítása látható a földszinten. Az egyetemmel régóta jó a partneri viszony, a múzeum az oktatási programban is részt vállal.

Az Iparművészeti Múzeum látogatóinak száma tavalyhoz képest jelentősen emelkedett. Múlt vasárnap 470 látogatót regisztráltak, egy tavaly őszi mélyponton viszont csupán 13 vendége volt az intézménynek. – Átlagosan 200-300 látogatónk van naponta, akiknek körülbelül a fele külföldi. Vonzó kiállításokat, eseményeket kell létrehozni, különben nem térnek be hozzánk.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!