Miért kellene elnevezni az utcákat? Mindig pontosan tudom, hova megyek – mondta mosolyogva japán ismerősöm. A távol-keleti országban ugyanis nincsenek utcanevek és hagyományos értelemben vett házszámok. A nagyobb városokat körzetekre osztják, ezeket kisebb egységekre, a házaknak, tömböknek pedig külön nevük van.
A kisebb településeken csak a házakat nevezik el. Egy japán taxiban az utas mindig pontosan elmagyarázza, hova szeretne menni, milyen útvonalon. A turisták esetében a taxisok sokszor egymást kérdezgetik, mit is akarhat a vendég. A kocsikban van GPS, de ez ritkán segít. Érdekes, hogy a kaotikusnak tűnő rendszer ellenére ritkán vész el levél.
Az Egyesült Államokban könnyű tájékozódni. A legtöbb helyen számozott sugárutak és utcák keresztezik egymást. New York szívében, Manhattan szigetén a Hudson folyóval párhuzamos utcák az úgynevezett sugárutak (avenue), a merőlegesek pedig a sima utcák (street). Néhány kivételtől eltekintve mindegyiket számokkal jelölik. Az avenue-k számozása az East Rivertől felfelé emelkedik 1-től 12-ig. A házakat is számozzák, a jobb a páratlan, a bal a páros oldal, akárcsak a legtöbb európai városban.
A skandináv országok nyelvtörvényei lehetővé tették kétnyelvű utcanevek használatát. Finnországban, Lappföldön például helyi nyelven is kiírhatják az önkormányzatok az utcák nevét. Skóciában az angol mellett gael nyelven is olvashatóak a közterületek elnevezései. A gael a kelta nyelvek közé tartozik, kb. 60 ezren beszélik. A közhivatalokban dolgozóktól megkövetelik a gael ismeretét. Wales esetében hasonló a helyzet. Az angol mellett walesi felirat is szerepel a táblákon.
A világon valószínűleg a leggyakoribb utcanév a Fő utca (az adott nyelven, értelemszerűen). Az Egyesült Államokban a 2. utca (2. street) név fordul elő legtöbbször, megelőzve a Main street (Fő utca) elnevezést. A számok mellett a természettel, a kereskedelemmel, az iparral és a látványosságokkal kapcsolatos közterületnevek a jellemzőek. A személyekről elnevezett utcák száma a 19. században nőtt jelentősen.
Barcelonában katalán nyelvűre cserélték a táblákat. Québec francia többségi és angol nyelvű kisebbségi lakói folyamatosan küzdenek a nevek miatt. Zimbabwében a függetlenség kivívásakor átnevezték a tereket, a régi neveket tilos volt használni. Az Egyesült Államokban a 20. század elején voltak viták. Azóta is akadnak az USA-ban névcserék, a számokat váltják a hírességek nevei. Néha meghagyták a régi elnevezést, így született meg például a Dr. Martin Luther King 125. utca.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!