A Nemzeti Erőforrás Minisztérium álláspontja szerint indokolatlanul széles körnek járnak a múzeumi kedvezmények, ezért június végétől szűkül azoknak a tábora, akik a kiállítások belépőit eddig nem teljes áron váltották meg. Ennek következtében a 62 évnél idősebbek féláron vásárolt jeggyel látogathatják az intézményeket, így a 70 év felettiek kiesnek a múzeumok tárlatait ingyenesen nézők köréből.
A felsőoktatásban foglalkoztatott oktatók belépése sem lesz díjtalan.
A tervezett változásokról, annak hatásairól, illetve a magyarországi múzeumok jelenlegi helyzetéről Nagy Edina kurátort kérdeztük, aki lapunknak elmondta, az itthoni múzeumok eddig is bajban voltak. Februárban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium döntése alapján jelentős támogatásokat vontak el az intézményektől. Ezek a megszorítások komoly átstrukturálásokra kényszerítették a múzeumokat, rengeteg kiállítás marad el a pénzhiány miatt. A kedvezményezetti kör szűkítése sem ad okot a túlzott optimizmusra, mivel ez a lépés nem hoz annyi pluszbevételt a múzeumok konyhájára, hogy a kiesett támogatásokat pótolja. Ahhoz a látogatószám hirtelen és jelentős növekedésére lenne szükség – vélekedett Nagy Edina, és hozzátette, a kedvezmények megszűnésével jóval kisebb vonzereje lesz majd a mú-zeumoknak, ez tehát igazi ördögi kör.
Az idősebb korosztály kedvezményeiről a kurátor kifejtette, hogy Nyugat-Európában kiemelt célcsoportnak számít a „senior” korosztály, ami itthon még nem annyira elterjedt, de egyes intézmények már elkezdtek kifejezetten a nyugdíjasokat célzó programokat szervezni. Mindezek ellenére is félő, hogy csökken az idősebbek múzeumlátogatási kedve. A családi kedvezményeket illetően Nagy Edina úgy gondolja, hogy a kortárs múzeumok is szolgálnak a gyermekeket érdeklő programokkal, de nyilvánvaló, hogy ha egy családnak növekszik a kiadása, akkor első körben a kulturális programok látogatásáról mond le.
Pénzforrásként csak uniós és nemzetközi pályázatokra lehet számítani, hiszen például a Nemzeti Kulturális Alap által nyújtott támogatás az esetek nagy többségében nem számottevő egy-egy nagy költségvetésű kiállítás esetében. A 2000-es évektől kezdett el romlani a múzeumok helyzete, melyeknek a magángyűjtemények is konkurenciát jelenthetnek. Már most is egyre jelentősebb az érdektelenség a múzeumiparban, ráadásul az iskolai képzésből szinte teljesen kiszorul a képzőművészeti oktatás, nagyon kevés iskola köt például múzeumlátogatási szerződéseket.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!