Ennyi kitűnő magyar színész – és ennyi gyönyörű színésznő – talán még nem is játszott együtt magyar filmben, mint Dyga Zsombor Couch Surfjében.

 
Kerekes Vica és Horváth Kristóf a Couch Surfben - fotó Fegyverneky Sándor

A tíz, egy-egy különleges kanapén játszódó történetből nem mindegyik hatol a bőr alá, de ekkora választék mellett mindenki találhat kedvenceket a bájosan hétköznapi és időnként elszálltan szürreális helyzetekből.

Az egyszerre öntudatos és kiszolgáltatott férfifaló (Kerekes Vica), a megközelíthetetlenül hűvös, valójában kétségbeesetten magányos pszichológusnő (Hámori Gabriella), a fenséges, de ármánytól sistergő nyelvű dáma (Fullajtár Andrea), a bájosan lökött kapcsolatfüggő feleség (Balsai Mónika), az egzotikusan kacér, édes hármast provokáló Lolita (Döbrösi Laura), vagy a lúzer haverját (Elek Ferenc) csajozni tanító Don Juan (Kovács Lehel) egyenként olyan izgalmas, árnyalt karakterek, akikkel egy egész estés filmet is végignéznénk.

A Gyabronka József és Takátsy Péter abszurd, könyörtelen és végzetesen komikus főnök-beosztott kettősét bemutató (Köbli Norbert által írt) Dramaturgia epizód a film egyik abszolút csúcspontja, akárcsak a Pokol kapuja címet viselő (Balsai Móni, Anger Zsolt és az ördög helytartóját lúdbőröztetően alakító Tamási Zoltán főszereplésével készült) zárójelenet. Mivel a színészeknek csak pár percük van meggyőzni bennünket, precíz szereplőválogatás is kellett ahhoz, hogy így eltaláljanak két tucat nagyon különböző karaktert.

A lírai lágysággal fényképezett kisfilmek színvilága, díszletei, jelmezei is kényeztetik a szemet, a The Uptown Felaz zenéje pedig lendületes ritmust ad. A film egészére jellemző a finom intellektuális humor, a meghökkentő csavarokat rejtő dramaturgia és a frappánsra csiszolt párbeszédek, Dyga Zsombor tűpontos rendezése pedig harmonikus hangulatúvá simítja össze a részeket. A váltások mégis megdolgoztatják a nézőt, hiszen térben és időben is hatalmasakat ugrunk, akár egy elszabadult időgép vigyorogva kapaszkodó utasai.

Couch Surf:
magyarul kanapészörfözés vagy kanapébérlet. Arra az életmódra utal, amikor valaki baráttól barátig vándorol, és mindenhol eltölt néhány éjszakát, jellemzően a kanapén.

Világhírű kanapék
- Sigmund Freud fekvőbútora
- hollywoodi „szereposztó”
- Salvador Dalí ajak formájú műalkotása
- Madame Récamier fekhelye a keszthelyi Festeticskastélyban
- a Jóbarátok-sorozat beszélgetőpamlagja

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!