„I will” – fogadott örök hűséget Kate Middleton Vilmos hercegnek. A ceremónián 1900 vendég vett részt a Westminster apátságban, a londoni utcákon százezrek örvendeztek, világszerte 2 milliárd ember nézte a tévéközvetítést.
Magyar idő szerint fél tízkor érkeztek az első vendégek az apátságba. A legnagyobb feltűnést David Beckham és kedves neje keltették. A futball kiválósága egy Ralph Lauren öltöny viselt, mellét érdemrend díszítette, és haja rendkívül szolid és rendezett volt. Victoria, aki negyedik gyereküket várja, egyszerű fekete ruhát vett fel, a korábbi extravaganciája kimerült egy kis kalapban – amit a mostani divat szerint a homlokára tűztek.
Vilmos és tanúja, Harry herceg negyed 12-kor jelentek meg. A menyasszony 12 előtt 9 perccel hagyta el Hotel Goringot, ahol az éjszakát töltötte, innen az apátságba vitték egy Rolls-Royce-on. Az idegességtől szinte remegő Kate-et édesapja kísérte az oltárig a hosszú vörös szőnyegen, fátylát húga, Pippa vitte, akinek szépséges ruhája vetekedett a menyasszonyéval. Mikor megérkezett, Vilmos azt súgta neki, hogy gyönyörűen néz ki, majd – a sasszemű szájról olvasók szerint – viccelődve hozzátette: „Azt hittem, csak egy kis családi összejövetel lesz”. A pontban délben kezdődő esketés meglepően rövid ideig tartott, érdekessége volt, hogy Kate – ebben is Diana példáját követve – nem fogadott engedelmességet Vilmosnak, csak azt, hogy „szereti, gondoskodik róla, tiszteli és hűséges lesz hozzá”. Mikor a „szegénységben, gazdagságban” részhez értek, a menyasszony nem tudta visszatartani mosolyát. Végül Rowan Williams canterbury érsek „az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében házasnak” nyilvánította őket. A gyűrű felhúzását a brit sajtó „minitragédiának” keresztelte el, ugyanis az ékszer kissé nehezen ment fel Kate ujjára. A ceremónia alatt vallásos és nemzeti énekeket, valamint brit szerzők műveit játszották.
Az ünnepi mise után már várta az ifjú házasokat egy 1902-ben, VII. Edvárd koronázása alkalmából készített hintó – ugyanaz, amin Diana és Károly is utaztak 30 évvel ezelőtt. Az ifjú pár London főbb nevezetességei, a Parlament és a Big Ben mellett a Buckingham-palotába vezető útján adódott egy kisebb szerencsétlenség, ugyanis egy, a tömegtől megijedt ló levetette az egyik testőrt, akinek nem sikerült visszamásznia a megbokrosodott állatra. A brit hatóságok egyelőre nem tudták megmondani, hányan ünnepeltek London utcáin. Annyi biztos csak, hogy 5000 rendőr felügyelte a rendet. Az öröm természetesen nem volt felhőtlen, a Sohóhoz közel 70 anarchista tüntető bukkant fel maszkokban, akiket a rövid időn belül eltávolítottak.
Cambridge hercege és hercegnője – az angol királyi családban hagyomány, hogy a házasságkötéskor újabb címet adományoznak, így Vilmosék már ezzel is büszkélkedhetnek – végül szerencsésen megérkezett a palotába. A teljes család, azaz a Windsor-ház és Middleton família fél háromkor jelent meg az erkélyen, ahol végre elcsattant nem is egy, hanem rögtön két hitvesi csók is. Majd a királyi légierő – ahol Vilmos szolgál – bemutatója köszöntötte az ifjú párt.
Az erkélyjelenetet egy „szűk” körű, mindössze 650 fős fogadás követte, majd tényleg csak a család és a barátok – körülbelül 300 fő – maradhatott a vacsorára és a táncos lagzira.
Ezzel véget ért a modern tündérmese: a polgárleány hozzáment a herceghez – reméljük boldogan élnek, míg meg nem halnak.
A háromszoros olimpiai bajnok magyar vízilabda-válogatott egyedi és személyre szóló ajándékkal lepte meg Vilmost és Kate-et. Az ifjú pár egy Catherine és egy William névre hímzett, válogatottköpenyt kapott egy dedikált pekingi olimpiai csapatfotóval együtt. A rutinos pólós Vilmos herceg ugyanis, aki egyetemista korában a brit egyetemi bajnokságban játszott, többször kifejezte már rajongását a magyar nemzeti csapat iránt, sőt, évekkel ezelőtt a manchesteri B osztályú Európa-bajnokságon a magyar résztvevők segítségét kérte, hogy hozzájuthasson a magyar válogatott által dedikált labdához.
A Cambridge hercege címet 1660-ban alapították. 1664-ben kapta meg a yorki herceg, a későbbi II. Jakab második fia James (magyarul Jakab), de ő még gyerekkorában meghalt. Két öccse örökölte meg a hercegséget, de ők is nagykorúvá érésük előtt elhunytak. A kissé „szerencsétlen” rangot 1706-ban és 1801-ben adományozták oda harmadik és negyedik alkalommal. Vilmos herceg az ötödik cambridge-i herceg.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!