A rég nem látott családtagok, no meg édesanyám narancsos csokoládétortája – nekem ettől szép a karácsony. Meg a várva várt pillanattól, amikor végre körbeüljük az asztalt. No nem, ezúttal nem enni, hanem játszani. Társasjátékot, éjszakába nyúlóan. A nagy nevetések, a csapatjáték, a csipkelődések összekovácsoló ereje erősebb mindennél.
A játékok közül a társasjátékok tekinthetők egyedül örökzöldnek. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a legelső társasjáték megjelenésének ideje: két és fél ezer évvel ezelőtt a Távol-Keleten már a híres góval játszottak. Emellett a másik két legősibb táblajáték az indiai sakk és a perzsa eredetű backgammon, aminek eredeti elnevezése – Takhteh Nard – körülbelül azt jelentette: összecsapás a fatáblán. A középkori kínaiak vívmánya a dominó és a mahjong. Ekkor élték virágkorukat a mára már elfeledett kockajátékok is. A legrégebbi társasjátékokat kivétel nélkül táblán művelték, ahol a cél a másik legyőzése, a dicsőség megszerzése volt. A közösségi élet egyértelmű kellékeként megjelenő kártyajátékok a szórakozás és a hazardírozás igényeit elégítették ki. Napjaink társasjátékai többnyire stratégiai jellegűek.
Magyarországon már az 1800-as évektől ismerték a társasjátékokat, ám ezek még a külföldi termékek átfordításai voltak. Igazi áttörést a Capitaly megjelenése jelentette az 1920-as években, hiszen ezt már magyar utcanevekkel, magyar viszonyokhoz igazított szerencsekártyákkal adták ki.
A hazánkban legismertebb társasjátékok az 1970-es, 1980-as évek termékei: aligha akad az országban olyan, aki ne játszott volna legalább egy kört a Ki nevet a végén?, a Gazdálkodj okosan!, a Police 07 és a Lóverseny című klasszikusokkal.
Napjaink sikerjátékait Németország és Nagy-Britannia termeli. Németországban a társasjátékoknak óriási kultusza van. A családi társasjátékokat nekik köszönhetjük, hiszen a második világháború után a németeknek kialakult az igénye a szórakoztató, humoros játékokra az ólomkatonákkal való harcolás helyett. Nem csoda, hogy éppen Münchenben jött létre egy kör. Tagjai 1985 óta heti rendszerességgel járnak össze játszani. A Westpark Gamers nevet viselő társaság eleinte német családi játékokkal játszott, majd stratégiai és fantasytársasokat is felvettek kedvenceik közé. 2001-től kezdtek el honlapjukon saját tartalmakat, játékismertetőket is írni, a német társasjátékozók körében nagy sikert aratva ezzel. A tagság egyre bővül, a legfiatalabb és a legidősebb játékos között közel három évtized a korkülönbség.
Walter Sorger, a társaság egyik alapító tagja elmondta, hogy a Westpark Gamers működésének egyik legfontosabb oka, hogy a társasozás során az egész világ megnyílik előttük. Különböző karakterüket próbálhatják ki a játékokkal, érdekes eszmecseréket folytatva ezek kapcsán. Mivel a világon követhetetlen mennyiségű társasjáték létezik, ezért nehéz megmondani, milyen az igazán jó. A Westpark Gamers köre szerint azonban a társasjáték akkor játszható, ha szórakoztató, könnyen érthetőek szabályai, laza a játék menete, nem igényel órák hosszig tartó ücsörgést, ahol egy apró taktikai hiba miatt vereséget lehet szenvedni. Egy társasjáték továbbá akkor izgalmas, ha megengedi az ellenfelek közti párbeszédet, vitát, és minden résztvevő befolyással van a játék menetére.
A Westpark Gamers oszlopos tagja szerint léteznek „toplisták” a társasjátékok körében, ezek a listák ugyan elég szubjektívek, de egyfajta közízlést mégis megmutatnak. A világ nagy kedvence nem meglepő módon a Monopoly, ami 80 éve töretlen népszerűségnek örvend, és a Föld minden részén megvásárolható.
A játékok típusait illetően is ezerszínű a paletta. Évszázadokon keresztül olyan kártyajátékok voltak a slágerek, mint a römi, illetve a kanaszta, amelyeket a mai napig szívesen játszanak. Néhány évtizedig az Indiana Joneshoz hasonló fantasyjátékok jelentették a kedvenceket. Amerikában és más országokban azok a történelmi társasjátékok a kedveltek, amelyek háborús helyzeteket szimulálnak.
Walter Sorger köre nem az egyedüli, amelyik társasjáték szenvedélyének él. Öt éve alakult Magyarországon a Magyar Társasjátékos Egyesület, a MATE. A 10-15 alapító tag hosszú évek óta járt össze kávéházakban, teázókban, hogy kedvenc hobbijának hódoljon. 2005-ben döntöttek úgy, hogy játék iránt érzett szeretetüket megpróbálják terjeszteni, hirdetve, hogy egy jó társasjáték mellett sokkal kellemesebben eltölthető a szabadidő, mint a televízió előtt gubbasztva. Ennek érdekében szerveztek klubokat, ahol havi rendszerességgel gyűlhetnek össze a társasjátékok szerelmesei és próbálhatják ki a legújabb, legizgalmasabb darabokat. Budapesten több klub várja az érdeklődőket, emellett Kecskeméten, Rákoscsabán, Halásztelken, Tatabányán és Szegeden is működnek körök. A klubokon kívül nagyobb rendezvényeken is képviselteti magát a MATE, 2010 nyarán például a Művészetek Völgyében, Kapolcson szervezett játszókört.
A Magyar Társasjátékos Egyesület alelnöke, Bársony Balázs szerint ezeknek a köröknek a szervezése azért nagyon fontos, mert Magyarországon különösen jellemző, hogy a szülők az egyszerűbb utat választva a televízió és a számítógép elé ülnek le gyermekeikkel, a tartalmas időtöltés helyett. Sok esetben problémát okoz a gyerekek passzív hozzáállása. Ezek a klubok abban is segítenek, hogy meghozzák a kedvet a fiataloknak a játékra – tette hozzá Bársony Balázs.
Az egyesület idén alapította meg a Magyar Társasjátékdíjat abból a célból, hogy a magyar vásárlókat segítse a minőségi, tartalmas társasjátékok kiválasztásában. Az öttagú zsűri azokat a játékokat részesíti előnyben, amelyek kivitelezésükben és megjelenésükben, a szabályok érthetősége szempontjából is magas színvonalat nyújtanak. Fontos szempont az is, hogy a játékot felnőttek és gyermekek együtt is tudják játszani, ezzel is hirdetve a társasjátékok közösségformáló erejét.
Aczél Zoltán, az egyik legnagyobb áruház játékfejlesztője a magyarországi trendekről elmondta, hogy az elmúlt öt évben eddig nem látott dinamikával fejlődik a társasjáték-kultúra. Elsősorban a családi játékokat kedvelik a hazai vásárlók, a szülők olyan társasokat választanak, amelyek nem túl nehezek gyerekeiknek, de ők maguk sem unják.
Érdekes jelenség, hogy a fiatal felnőttek körében nagyon elterjedt a stratégiai játékok iránti érdeklődés. Az ezt vásárlók többsége annyira megkedveli ezt az időtöltést, hogy szinte alig várják, hogy gyermekük olyan korba lépjen, amikor megérti a társasjátékokat. A tizenéves kamaszokra jellemző, hogy a játékszerek kinövésével hirtelen nem tudnak magukkal mit kezdeni, gyakran unatkoznak. Ezt az űrt tölthetik be a közös társasjátékozások.
Aczél Zoltán munkája során több szempont alapján teszteli az új társasjátékokat. Fontos, hogy a megjelenésük színvonalas legyen, a játékszabályok könnyen érthetőek, maga a játék pedig egy-másfél óránál ne tartson tovább. Fontos az újrajátszhatóság, hogy egy használat után ne kerüljön a szekrény tetejére a játék. Aczél elsősorban európai típusú stratégiai társasokat fejleszt, amelyek jóval családcentrikusabbak, mint az Amerikában kedvelt háborús fantasyjátékok.
Magyarországon ma a társasjátékok átlagosan hat-nyolcezer forintba kerülnek. A laikus vásárlóknak azt tanácsolja a játékfejlesztő, a jó választás érdekében keressenek fel olyan boltokat, ahol az eladók felkészültek, sőt, akár még egy partira is leülnek velünk.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!