Tudták, hogy Márai Sándor lazacos szendvicset fogyasztott az Auguszt cukrászdában, miközben szakított szeretőjével, Mezey Máriával, a Vígszínház színésznőjével? Mielőtt bárki megbotránkozna, felejtsük el a szomorú szemű író patetikus tankönyvi életrajzát.
„Minden egy fényképpel kezdődött. Radnóti Miklósról és Fanniról készült, síelés közben. Megtetszett, kiraktam az üzenőfalamra. Engem lepett meg a legjobban, hogy hatalmas sikere lett, több százan »lájkolták«. Mostanra már követelik az újabb írásokat, ha reggel nem időben rakom ki őket, reklamálnak” – mesélte lapunknak Nyáry Krisztián. Egyre többen olvassák a posztjait (bejegyzéseit), amelyeket naponta oszt meg az ismerőseivel, és ismeretlenekkel is. „Egy-egy írást körülbelül 1500-2000 ember lát. Van, aki Új-Zélandról keresett meg. Tetszettek neki az írások, és szerette volna megjelentetni őket a helyi, magyaroknak készült lapban. Könyvkiadók is megkerestek már, hogy állítsunk össze kötetet a posztokból.”
Nyáry Krisztiánt megragadták ezek a képek. Irodalomtörténészként is dolgozott, mára azonban más irányt vett az élete.
Stratégiai kommunikációs tanácsadó, korábban dolgozott a Fővárosi Önkormányzat kommunikációs igazgatójaként is. „Örülök neki, hogy ilyen sokan olvassák az írásaimat. De nekem ez elsősorban még mindig hobbi. Nem kényszerből írok, csak azért, mert szeretem ezeket a képeket, és érdekelnek a mögöttük lévő történetek. Jó érzés néha kilépni a bosszantó hétköznapokból.
Annak, hogy másoknak is tetszenek az írások, talán az az oka, hogy hozzám hasonlóan elegük van a rossz hírekből és velem együtt szeretik az emberi történeteket.”
Krúdy szöktetett
Krúdy Gyula a múlt század tízes éveiben házas ember volt, három gyerekkel, de több időt töltött vendéglőkben, kávéházakban és örömtanyákon, mint otthon. Amikor A vörös postakocsiért nagyobb honoráriumot kapott, a körúti Royal szállóban bérelt lakosztályt. Itt ismerte meg a nála idősebb nagyvilági dámát, Várady Reginát, Rezsánt, a szállodaigazgató feleségét. Szerelmi viszonyuk évekig tartott, amíg ki nem tört a botrány. Krúdy meglátogatta Váradyékat siófoki villájukban, ahol beleszeretett Rezsán 16 éves lányába, Zsuzsába. Végül 1918 annak rendje és módja szerint megszöktette. Rezsán, úgyis mint anya és megcsalt szerető egy személyben, a vasútállomáson kapta el őket. A lányt hazarángatták, de néhány hónap múlva újra megszökött, s beköltözött Krúdy margitszigeti szállodai szobájába. Hamarosan megszületett a lányuk, s a nagyszülői szerep kibékítette Váradyékat is. Krúdy elvált, elvette az akkor már 21 éves Zsuzsát, és boldogan éltek – néhány hónapig. Aztán jöttek megint a kávéházak, vendéglők és szállodák…
Ady után Babits következett
Boncza Berta 17 éves volt, mikor megírta első rajongó levelét Adynak, 21, mikor a felesége lett, és alig 25, mikor eltemette. Csinszka a temetés után sokáig lakásába bezárkózva élt, nem akart a nemzet költőjének özvegye lenni. Tudta, hogy rajta kívül még egy ember van, aki ugyanúgy birkózik Ady emlékével, mint ő: Babits Mihály. A költő 1919-ben, mint egyetemi tanár Ady-kurzust tartott. Egy nap barátja özvegye is elment az egyik előadásra. Csinszka leült az első sorba és csillogó szemekkel hallgatta Babitsot. Nemsokára levelezni és randevúzni kezdtek. A levelezésből kiolvasható, hogy Csinszka volt a kezdeményező, ő diktálta a tempót: „Nagyon szeretlek, és ezért nagyon kell vigyázz magadra. Jobb, ha holnap délelőtt látlak, úgy 7 óra körül lehet, hogy fölszaladok és megcsókolom a kezedet drága Mis. Királyfi – oly gyönyörű, hogy vagy nekem. Ölel, nagyon Tied – Csinszka.” Babits inkább csak hagyta magát belesodródni a kapcsolatba, félt Ady árnyékától, és – legalábbis későbbi felesége rosszmájú megjegyzése szerint – a vérbajától is. Szerelmi viszonyuk egy évig tartott. Végül megint Csinszka lépett: levélben közölte királyfijával, hogy feleségül megy Ady és Babits közös barátjához, Márffy Ödön festőművészhez. Babits pedig hamarosan elvette Török Sophie-t. Tíz évvel később véletlenül összefutottal a Zeneakadémián. Épp, hogy köszöntötték egymást, Babits, felesége oldalán, zavartan motyogott valamit. Sophie észrevette a feszültséget, és nagy botrányt csapott. A költő, hogy bebizonyítsa, már lezárta magában Csinszkát, elégette egykori kedvese leveleit. Legalábbis ezt állította. Ma mégis onnan ismerjük a történet részleteit, hogy Babits halála után előkerültek a fiókjából Csinszka levelei.
Esküvõvel búcsúztak
A ünnepelt primadonna, Fedák Sári 11 évig élt együtt az ünnepelt íróval, Molnár Ferenccel. A 20-as évek elejére szerelmük kihűlt, mindketten érezték, hogy közeledik a szakítás. Molnár Ferenc ekkor habarodott bele egy fiatal, ambiciózus színinövendékbe, Darvas Lilibe. Fedák Sári tudomásul vette az új szerelmet, de amikor kiderült, hogy a 44 éves író és a 20 éves Lili már a házasságukat tervezik, megkérte Molnárt, hogy vegye feleségül. A díva nem akart elhagyott szeretőként szerepelni a lapokban. 1922-ben megtartott esküvőjük így tulajdonképpen kapcsolatuk lezárása, ünnepélyes válásuk volt. Molnár azonnal összeköltözött Lilivel, de társasági eseményekre a feleségével járt. Fedák ült mellette Az üvegcipő bemutatóján, miközben Darvas Lili nagyot alakított a neki írt főszerepben. 1926-ban végül elváltak, hogy Molnár elvehesse Darvast, aki kezdett türelmetlen lenni. Fedák nem kért pénzt a válás során, maga is jómódú volt. „Nekem csak az összeget fizesse ki, amit nálam megivott!” – mondta.
Összeroppant a szakítás után
A 23 éves József Attila 1928 elején ismerte meg a 25 éves Vágó Mártát, a jómódú közgazdász, Vágó József lányát. Vágóék gyakran rendeztek felolvasásokat, vacsorákat, ahová eljártak fiatal irodalmárok is, köztük Illyés Gyula és Ignotus Pál. Egy ilyen alkalommal magukkal vitték Attilát is. A fiatal költőnek először Márta műveltsége tűnt fel: a lány akkor tért haza a heidelbergi egyetemről. A szellemi kapcsolatból nagyon hamar szerelmi kötődés lett. Márta megkérdezte barátait, mi a véleményük az alakuló románcról. Komor András igyekezett lebeszélni a lányt Attiláról. Jelen volt Csinszka is, aki viszont arra biztatta fiatal barátnőjét, „fogja meg azt a kis József Attilát”, hiszen „az az egyetlen igazi tehetség ma”. Mindkettőjüknek igaza volt. A kapcsolat ígéretesen alakult. Attila sokat járt a családhoz, Márta szülei hamar megszerették. Amikor Márta anyja egy alkalommal megsimogatta, és azt mondta, „nem tudom, miért, de nagyon szeretem ezt a fiút”, Attila mélyen elpirult. Nem szokta meg, hogy ilyesmit hall. Nem tudott mit kezdeni a boldogsággal sem: „Fáj, hogy muszáj szeretnem téged, ha akarom, ha nem” – írta Mártának. Már a házasságot tervezték, amikor Márta apja próba elé állította őket. A lányát egy évre beíratta egy londoni egyetemre, Attilának pedig állást szerzett egy banknál. Ha mind a ketten kibírják, összeházasodhatnak, mondta. Mártában fokozatosan lecsendesült a szerelem. Attila intenzív érzelmei közelről csodálatosnak, messziről inkább vészjóslónak tűntek. Szeptemberben utazott ki, novemberben már szakító levelet küldött a költőnek. Attila ideg-összeroppanást kapott, barátai lakásán zokogott. Nemsokára állását is elvesztette, mert emiatt nem járt be dolgozni sem. Egy évvel később már a köztük lévő társadalmi különbséggel magyarázta magának a szakítást: „Egy jómódú leányt szerettem, / osztálya elragadta tőlem”.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!