Az MTVA szerint D. Tóth Kriszta a távozásának „nem túl elegáns” kiszivárogtatásával „a médián keresztül kívánt nyomást gyakorolni a döntéshozókra”.

 
D. Tóth Kriszta belefáradt a harcba

Informátoraink szerint a totális szakmai hozzá nem értés és a politikai paranoia lehetetlenítette el a DTK Show-t. A műsor megszűnését a műsorvezető, D. Tóth Kriszta tegnap a Facebookon tette közzé, munkatársait pedig egy pénteki levélben értesítette, hogy felmond a Médiaszolgáltatás- támogató és Vagyonkezelő Alapnál (MTVA). „Elfogyott az erőm. Ne haragudjatok, elfáradtam” – írta kollégáinak a búcsúlevelében, amelyben okként az intézményi kiszámíthatatlanságot, a vezetésben folyó hatalmi harcokat és az állandó bizonytalanságot említi. „A további kompromisszumok szakmailag és emberileg vállalhatatlanok. Ez pedig azt jelenti, hogy egyetlen tisztességes út áll előttem: véglegesen lezárni az elmúlt tíz és fél évet. Ennyi volt, vége van” – áll a levélben. D. Tóth-ot a közszolgálati televízió vezetése próbálta maradásra bírni, amikor ez nem sikerült, azt híresztelték, hogy a gyenge nézettség miatt szűnik meg a műsor. Lapunknak többen is megerősítették: hónapok óta nőtt a feszültség a stáb és az MTVA vezetői között. A műsor idejét és készítőinek számát is folyamatosan csökkentették: a legutóbbi, decemberi csoportos létszámleépítésnek a DTK Show számos munkatársa is áldozatul esett, mára a szűk stáb kétfősre apadt, a költségvetést pedig hatmillióra csökkentették – összehasonlításul: a műsorral felváltva futó Fábry Show-ra 22 millió forintot ad ki az MTVA adásonként. A szakmaiatlanságot példázza, hogy január-februárra az elmúlt nyolc adást „ötnek megvágva” tervezték megismételni, miközben folyamatosan „nyirbálták” a költségvetést és a műsorkészítők számát. Az indulás óta öt munkatársat rúgtak ki, hármat helyeztek át, ketten pedig, „nem függetlenül a házban uralkodó körülményektől, külföldre menekültek”. A közszolgálati vezetők politikai paranoiája odáig fajult, hogy csak azok a vendégek szerepelhettek a műsorban, akikre az MTVA rábólintott. Informátoraink szerint például Rózsa Györgyhöz nem engedték behívni barátját, Gálvölgyi Jánost, a színész még telefonon sem szerepelhetett. Majka pedig már a sminkszobában ült, amikor jött az ukáz: a rapper nem kerülhet a műsorba, mert féltek, hogy „nem kívánatos” politikai nyilatkozatot tesz. Végül felvették az adást, de legutóbbi slágerét, amely a YouTube videomegosztón az egyik legnépszerűbb volt tavaly, nem játszhatta el, mert a vezetőség szerint a szám azt sugallja, hogy „Magyarország rossz hely”.

A másfél éve indult DTK megszűnése 2011 decemberében is felmerült, akkor a gyenge nézettségre hivatkozva akart a közmédia tőle megszabadulni, holott a műsor nézettsége átlagosan nyolc százalék volt a teljes lakosság körében, azaz átlagosan 500 ezren nézték, gyakran többen, mint a népszerűségét folyamatosan veszítő Fábry Show-t vagy a Híradót. A DTK-ban a hazai művészvilág ikonjai éppúgy megfordultak, mint a frissen felkapottak. Emlékezetes Garas Dezső szereplése, aki Down-kóros unokájáról mesélt a műsorban, de vendég volt például Törőcsik Mari, Halász Judit és számos népszerű zenekar is.

Lapunk úgy értesült, hogy a köztévé napi vetélkedője, a Maradj talpon! 233 adás után, határozatlan időre megpihen, holott a 2011 októbere óta futó műsor a több mint félmillió nézőjével az egyik legsikeresebb. Márciustól egy új napi műsorban lesz látható Gundel-Takács Gábor.

Az MTVA decemberi csoportos létszámleépítése ellen a Magyar Újságírók Országos Szövetsége is tiltakozott, közleményükben azt írták: a „minőségi és független közmédia működtetésének esélyétől a rendszerváltás óta soha ilyen távol nem szorította a magyar állam a közmédia alkotóit és közönségét”.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!