Húsz éve mutatták be minden idők egyik legnépszerűbb sci-fi sorozatát, az X-aktákat.

 

A jeles alkalomból újra összejött a régi csapat: Mulder ügynök (David Duchovny) és Scully ügynöknő (Gillian Anderson) is találkozott a rajongókkal csütörtökön a San Diegó-i Comic Con képregény- és sci-fi fesztiválon. A műfajában rekordnak számító kilenc évadot és több mint 200 epizódot megért X-akták már a nézők második generációját ülteti a tévék elé. Indulásakor már abban is forradalminak számított, hogy a két különleges ügynök használta az internetet, e-mailen és mobiltelefonon kommunikált, ami valóságos kultúrsokk volt az utcai telefonfülkét kereső ügynökök után.

A mára klasszikussá vált kultsorozat sikerét nem csupán új formai megoldásokkal kísérletező (például egy történetet egy részben két főhős szemszögéből is elmesélő), rejtélyekkel és feszültséggel teli forgatókönyvének vagy Mark Snow összetéveszthetetlen főcímzenéjének köszönheti. A kis költségvetés ellenére igényesen filmezték (jórészt kanadai helyszíneken), emellett alkotói felszínre hoztak olyan, a kollektív tudatban rejtőző kérdéseket is, mint hogy egyedül vagyunk-e a világmindenségben és mennyire bízhatunk a kormányunkban.

Jó érzékkel tapintottak rá a korszellemre, a ’90-es évektől napjainkig egyre erősödő társadalmi paranoiára, tényként kezelve a legmerészebb feltételezéseket is, amelyeket az amerikai kormány titkos tevékenységeiről csak elképzelni tudunk. Nem csupán népszerű összeesküvés-elméleteket ismételtek, de saját mitológiát is teremtettek arról, hogyan függhet össze a Kennedy-gyilkosság, a Gémkapocs-hadművelet, a Majestic-12 fedőnéven ismert amerikai árnyékkormány a gabonakörökkel vagy akár az új-mexikói Roswellnél észlelt földönkívüliekkel. Mégsem akartak mindenre választ adni, szlogenjük, miszerint „az igazság odaát van”, azóta aforizmaként kelt önálló életre.

A női nézőket is lenyűgözte a főszereplők között működő elemi vonzerő és a nemi sztereotípiákra fittyet hányó szemlélet, mivel az ügynökpáros nő tagja volt a racionálisabb, a férfi pedig a spirituálisabb, intuitívabb személyiség. A briliáns intellektusú, emellett lélegzetelállítóan nőies Dana Scully ügynöknő nem csupán szexszimbólum lett, hanem feminista ikon is. Az ő példájára egyre több erős, öntudatos hősnő jelent meg az amerikai sorozatokban, olyan „férfias” hivatásokban, mint a különleges ügynök, a rendőrnyomozó vagy az államügyész.

A jelenleg Londonban élő és BBC-sorozatokban játszó Anderson örömmel vállalná a folytatást, ám Duchovny vonakodik. Ő Los Angelesben maradt, és jókora szakmai és magánéleti szakadékon túllendülve (szexfüggőség miatt vállalt elvonókúrával a háta mögött) újra a csúcsra ért a Californication című HBO-sorozatban. Mulder ügynök szerepének ugyan nem fordítana hátat, de még egyszer nem vállalná, hogy „csupán” 25 millió dolláros költségvetésű filmmel kelljen több százmillió dolláros szuperprodukciókkal versenyezniük, csak mert a sorozat jogtulajdonosa, a FOX tévécsatorna ennél többet nem szán egy X-akták filmre.

Címkék: tévés sorozat

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!